Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Trudno odróżnić bliźnięta jednojajowe? Tym razem urodziły się aż trzy identyczne dziewczynki!

W Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w czwartek 7 maja urodziły się trzy identyczne dziewczynki. Jednojajowe trojaczki to wielka rzadkość, Wikipedia podaje, że  zdarzają się raz na 500 tys. porodów.

Jednojajowe rodzeństwo nie tylko jest tak bardzo do siebie podobne, że trudno je odróżnić, ale również ma jednakowy materiał genetyczny. Dzieci te zawsze są tej samej płci i najczęściej mają jedno wspólne łożysko, co zawsze budzi obawy lekarzy i może być przyczyną problemów podczas porodu.

Identyczne bliźnięta rodzą się wówczas, gdy po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem, czyli po poczęciu, podczas pierwszych podziałów komórkowych następuje rozdzielenie na dwa niezależne organizmy. W przypadku identycznych trojaczków musi nastąpić kolejny podział komórek jednego z nich, w efekcie rozwija się troje dzieci, które wywodzą się z tej samej komórki jajowej i plemnika, są więc identyczne genetycznie. Nie są znane przyczyny powstawania tego zjawiska. Jakiekolwiek różnice pomiędzy dziećmi mogą wynikać tylko z zakłóceń indywidualnego rozwoju. Tak więc najczęściej są bardzo trudne do rozróżnienia.

Dziewczynki otrzymały imiona: Iga, Ida i Inka. Poród odbył się przez cesarskie cięcie po 32 tygodniu ciąży. Dzieci są zdrowe, ważą od 2 do 2,5 kilograma.

Podobne jednojajowe trojaczki, także dziewczynki, zdrowo przyszły na świat 16 listopada 2018 roku w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Gdańsku. Cesarskie cięcie w tym przypadku wykonano w 31 tygodniu ciąży, więc dziewczynki były mniejsze, ważyły od 1,5 – 1,7 kg.  poniżej 2 kg. Dostały imiona: Lidia, Laura i Lea.

Jednojajowe czworaczki zdarzają się niezwykle rzadko, odnotowuje się 1 taki przypadek na 64 miliony porodów. W 1934 roku w Kanadzie w rodzinie Dionne urodziły się jednojajowe pięcioraczki, również same dziewczynki, co stało się światową sensacją.

 

Źródło: Portal Trójmiasto.pl/ Wikipedia, opracowanie własne – 9 maja 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag