Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Brazylia: Sąd Najwyższy jednogłośnie odrzucił próbę legalizacji aborcji u kobiet, które są zarażone wirusem zika.

Sąd Najwyższy Brazylii wreszcie wydał wyrok w sprawie dotyczącej niekonstytucyjności - ADI 5581. Rok temu Narodowe Stowarzyszenie Obrońców Publicznych wniosło tę sprawę, postulując legalizację aborcji dzieci niepełnosprawnych, ale także o pozwolenie jej wykonania u kobiet, które są zarażone wirusem zika i z tego powodu istnieje podejrzenie urodzenie się dzieci z mikrocefalią, czyli mniejszą masą mózgu niż to przewidują międzynarodowe normy medyczne. Większość tych dzieci rodzi się zdrowa.

Wirus zika pojawił się w Ameryce Południowej w 2016 roku wzbudzając panikę, gdyż w tym czasie wiele dzieci urodziło się z mikrocefalią, co powoduje nieprawidłowy rozwój mózgu i poważną niepełnosprawność. Zakłada się, że przenoszą go ugryzienia komarów, zwłaszcza w pobliżu wysypisk śmieci i błot. Ta sytuacja stała się pretekstem do legalizacji aborcji w krajach Ameryki Łacińskiej, których prawo w większości na to nie zezwala. Obrońcy życia podnosili jednak, że nie każde dziecko zakażonej wirusem zika matki rodzi się chore.

Dr Raphael Câmara, lekarz położnik z Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro, stwierdził, że kiedy w 2016 roku wyrażono czasową zgodę na aborcje z powodu zakażenia matki wirusem zika, niewiele wiedziano, co naprawdę wywołuje tę wadę rozwojową, a o samym wirusie także wiedziano bardzo mało – Od tamtego czasu znamy już odpowiedzi. Najważniejszy jest fakt, że ostatnie badania wykazują, iż mikrocefalia u noworodków zakażonych matek występuje jedynie w 5–14% przypadków, przy czym większość z nich ma łagodny przebieg. Badania te zostały przeprowadzone w Centrum Kontroli Chorób i Zapobiegania Epidemii – powiedział. Stawiano też inne tezy, dotyczące przyczyn występowania mikrocefalii u dzieci na tym obszarze, m.in. zatrucie pestycydami, ale temat ten nie został dostatecznie zbadany.

Brazylia, podobnie jak większość krajów Ameryki Południowej, chroni życie dzieci w łonach matek. Prawo zakazuje wszelkich aborcji, ale powstały już pierwsze wyłomy, mianowicie Sąd Najwyższy orzekł, że aborcje są przestępstwem, ale nie podlegają karze w sytuacji ratowania życia matki czy gwałtu. Czasowo także wprowadzono zgodę na abortowanie dzieci podejrzanych o małomózgowie u matek zakażonych wirusem zika. Obrońcy życia podkreślali, że jest to kolejny krok w perforowaniu obowiązującego prawa.

Badania opinii publicznej przeprowadzone w 2016 roku wykazały silny sprzeciw społeczeństwa brazylijskiego wobec liberalizacji prawa aborcyjnego. Instytut Datafolha podał, że 58% Brazylijczyków nie aprobuje aborcji dla kobiet zakażonych wirusem zika. Popierało ją tylko 32% obywateli. Brazylijczycy odrzucili również aborcje w sytuacji, gdy u nienarodzonego dziecka zdiagnozowano małomózgowie (51%) wobec 39% opowiadających się za.

Jednogłośna decyzja Sądu Najwyższego spotkała się z wielkim aplauzem społecznym, zwłaszcza liderów obrony życia. Zadowolenie z orzeczenia wyrazili również przedstawiciele Kościoła katolickiego. – Nie możemy jednak dać się zwieść myśląc, że jest to kompleksowe opowiedzenie się za życiem – przestrzegł bp Ricardo Hoepers, przewodniczący Komisji ds. Życia i Rodziny Konferencji Episkopatu Brazylii. Przypomniał on, że do Sądu Najwyższego Brazylii skierowano jeszcze inne apelacje, wszystkie w celu depenalizację aborcji. Batalia o życie trwa nadal.


Źródło: CNA / Life News, opracowanie własne – 28 kwietnia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag