Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dziecko z rozszczepem kręgosłupa, zoperowane w łonie matki, zaczyna już chodzić

W ubiegłym roku maleńka Elouise Simpson była jednym z pierwszych dzieci w Wielkiej Brytanii, które w wieku prenatalnym przeszły udaną operację korekcji rozszczepu kręgosłupa. Obecnie mała obchodzi swoje pierwsze urodziny i zaczyna chodzić.

Rodzice Elouise po raz pierwszy dowiedzieli się, że ich córeczka ma rozszczep kręgosłupa, podczas badania USG w 20. tygodniu ciąży. Lekarze zalecali aborcję, ale mama Bethan Simpson mówi, że nie była w stanie usprawiedliwić zabicia dziecka, którego kopanie już czuła.

Ona i jej mąż Kieron dowiedzieli się jednak w innym szpitalu, że istnieje możliwość przeprowadzenia operacji korygującej wadę kręgosłupa już w okresie prenatalnym. Zdecydowali się na to, chociaż procedura ta w Wielkiej Brytanii wciąż jest uznawana za nową i sukces udało się osiągnąć tylko w kilku przypadkach.

Bethan Simpson poddała się tej interwencji chirurgicznej w 25 tygodniu ciąży. Jej córeczka Elouise urodziła w dobrym stanie i jak mówi jej mama – czuje się znakomicie. W pierwszym roku życia Elouise nie było konieczności podejmowania jakichkolwiek interwencji medycznych. Mała ma obecnie roczek, zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki, jest ruchliwa, skacze po meblach i czuje się znakomicie.

Na swojej stronie na Facebooku Bethan Simpson umieściła filmik, na którym widać jak Elouise stawia pierwsze kroki. Jej mama podkreśla, że dawniej, gdy u dziecka zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa, uznawano to za praktycznie niemożliwe. Niedawno wykonane badanie wykazało, że tak wczesna operacja korekcji kręgosłupa spowodowała przywrócenie połączeń nerwowych i pozytywnie wpłynęła na pracę mózgu. Badanie trojga dzieci z tą wadą wykazało, że operacja prenatalna jest znacznie bardziej skuteczna niż wykonana po urodzeniu.

- Rozwój Elouise został uznany za zaawansowany, jak na jej wiek. Jej umiejętności komunikacyjne, relacje i rozwój emocjonalny oceniona jako bardzo dobry. Nie martwimy się jej stanem zdrowia – mówi Bethan. Ostatnie badanie wykonano już w czasie pandemii koronawirusa, stosunkowo niedawno.

 Dzięki takim pionierskim operacjom udaje się uratować wiele dzieci, takich jak Elouise, zamiast wykonywać aborcje eugeniczne, dyskryminujące niepełnosprawne dzieci.

 

Źródło: Life Action/ Life News, opracowanie własne – 18 kwietnia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag