Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Rodziny wielodzietne pod obstrzałem koronawirusa

Rodziny wielodzietne, które wychowują więcej niż troje dzieci, w okresie pandemii koronawirusa często spotykają się z ewidentnym szykanowaniem, co wynika z braku świadomości społecznej, że ktoś może mieć ponad 10 osób do wyżywienia w jednej rodzinie, zwłaszcza wielopokoleniowej. Co prawda wielu ludzi wyraża swoją solidarność z potrzebującymi w tym trudnym czasie, ale Europejska Konfederacja Dużych Rodzin (ELFAC) wyraża swoje zaniepokojenie coraz częstszymi epizodami nietolerancji wobec tych rodzin w krajach europejskich.

  • W Niemczech odnotowuje się nieprzyjemne sytuacje wobec rodziców, którzy mając dużo osób do wyżywienia są stawiani „pod pręgierzem” za usiłowanie kupienia większej ilości produktów. Zabraniano im tego lub żądano udowodnienia faktu posiadania licznej rodziny. Wiele osób używało w tym celu Kartę Dużej Rodziny, ale dokument ten jest wystawiany przez organizacje pozarządowe i nie ma charakteru obligatoryjnego. Więcej informacji TUTAJ

  • W Hiszpanii ojciec został ukarany grzywną za to, że na zakupy w celu zaopatrzenia swojej 8-osobowej rodziny oraz dwojga dziadków i prababki jechał samochodem razem z synem, który miał mu pomóc. Nakaz antywirusowy zezwala na obecność tylko jednej osoby w samochodzie, niezależnie od tego czy kolejna jest członkiem rodziny i znajduje sie pod opieką jednego z rodziców.

  • Na Łotwie konieczne było wprowadzenie specjalnych zasad sprzedaży komputerów przez firmę Samsung, aby umożliwić rodzinom wielodzietnym zakup dodatkowych tabletów, koniecznych do uczestniczenia z domu w zajęciach szkolnych prowadzonych zdalnie. Liczne rodziny z reguły nie posiadają komputerów dla każdego dziecka osobno, ale jeden, najwyżej dwa. Podobny problem wystąpił także we Włoszech, w Estonii i w Polsce. To tylko niektóre przykłady życia dużych rodzin podczas COVID19 w Europie, gdzie według danych Eurostatu 1/3 dzieci mieszka z co najmniej dwójką rodzeństwa.

  • Rosnące bezrobocie budzi uzasadnione obawy rodziców, posiadających liczne rodziny. Konieczne jest szybkie wprowadzenie sytemu opieki socjalnej w takich sytuacjach ze zwrócenie uwagi na dochód na osobę w rodzinie.

Regina Maroncelli, prezes Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC), mówi: To jest dla nas poważne zmartwienie, gdyż obserwujemy, że liczne rodziny są stygmatyzowane, szykanowane, karane i ignorowane nawet w tak trudnej sytuacji jak pandemia koronawirusa. To jest niesprawiedliwe, a następstwa społeczne i ekonomiczne tej sytuacji mogą być dosyć złożone

Do Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC) należy 25 stowarzyszeń, skupiających liczne rodziny z 23 krajów europejskich.

ELFAC ma charakter międzynarodowej federacji zwróciła się w tej sprawie do Komisji Europejskiej, składając swoją petycję na ręce komisarz Ursuli van der Leyen i wiceprzewodniczącej ds. demografii Dubravki Suica wnioskując o:

1. Przyspieszenie i pogłębienie dyskusji na temat „child guarantee”, zapewniającej ubogim dzieciom pełnię realizacji ich praw.


2. Skłonienie państw, aby zawsze uwzględniały liczbę członków rodziny w ramach środków wsparcia dochodu i chroniły prawo do edukacji dzieci z licznych rodzin.


3. Zachęcenie rządów regionalnych i krajowych do stworzenia sytemu (lub wzmocnienia już istniejącego) Karty Dużej Rodziny, jako narzędzia wspierającego oraz do współpracy w ustanowieniu Europejskiej Karty Dużej Rodziny.


Jest bardzo ważne, aby instytucje słuchały głosu rodzin i angażowały stowarzyszenia rodzinne w opracowywanie niezbędnych i użytecznych środków w celu przezwyciężenia sytuacji kryzysowej. Wspieranie rodzin i dzieci to niezbędna inwestycja w przyszłość, która czeka nas po pandemii koronawirusa – podsumowuje prezes ELFAC, Regina Maroncelli.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag