Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Powtórne ofiarowanie Anglii Matce Bożej jako Jej wiano!

W niedzielę 29 marca Anglia zostanie ponownie ofiarowana Matce Bożej, jako Jej wiano. Po upływie 600 lat brytyjscy katolicy wracają do historycznej tradycji i podkreślają, że zgodnie z obietnicą Matki Bożej, jeżeli chrześcijanie dokonają osobistego poświęcenia się Maryi, całe społeczeństwo wróci do Boga, co spowoduje wielką odnowę całego narodu.

Tradycja oddawania Anglii Matce Bożej jako Jej posagu sięga czasów św. Edwarda Wyznawcy (panowanie 1042-1066). Obecnie akt ten, według starego obrzędu, ma zostać powtórzony. Określenie Anglii jako „wiana Matki Bożej” zostało oficjalnie uznane przez papieża Leona XIII w 1893 roku.

Kluczową rolę odgrywa Sanktuarium Matki Bożej w Walsingham, znajdujące się na wschodnim wybrzeżu Anglii, 169 km od Londynu. Powstało ono w 1061 roku i jest nazywane Angielskim Nazaretem. Warto zwrócić uwagę, że obecnie najbardziej znane na świecie sanktuarium Domku Matki Bożej w Loretto we Włoszech powstało w 1294 r., czyli dopiero 233 lata później niż sanktuarium w Walshingham. W 1061 roku Lady Richeldis de Faverches była świadkiem trzech objawień Matki Bożej, która nakazała jej zbudować replikę domku z Nazaretu i obiecała, że ktokolwiek uda się do tego miejsca z pielgrzymką „zawsze zostanie wysłuchany!”

Walshingham przez wieki pełniło rolę podobną do polskiej Częstochowy. Każdy z angielskich królów po koronacji przyjeżdżał tutaj oddać hołd Maryi i prosić Ją o opiekę. Sanktuarium zniszczył dopiero w 1538 roku król Henryk VIII po swojej apostazji. Od tej pory stało się ono mniej znane. W 1922 roku zostało odbudowane jako ośrodek anglikański, a w 1934 roku powstało katolickie Narodowe Sanktuarium NMP z Walsingham. Kult koncentruje się na „Świętym Domu” z cudowną figurą Maryi z Dzieciątkiem.

W 2012 roku do Walsingham przybyła peregrynująca przez świat „Od Oceanu do Oceanu” w intencji ochrony cywilizacji życia i miłości kopia Ikony Częstochowskiej. Wielu Anglików gorąco się modliło i bardzo przeżywało te uroczystości, przypominając proroctwo, że jeżeli Anglia wróci do Walsingham, to Matka Boża wróci do Anglii. To się wtedy stało na naszych oczach!

Jeden z angielskich organizatorów pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu”, Edmund Adamus, powiedział wówczas: Niech Nasza Pani Częstochowska, Królowa i Gwiazda Polski, Matka nowej ewangelizacji i życia, będzie drogą łaski niezbędnej do rozpoczęcia powrotu Anglii (która jest Jej posagiem) do miłości i wiary w Jezusa Chrystusa. Modlimy się o to, pamiętając że zgodnie obietnicą: - Kiedy Anglia wróci do Walsingham, Nasza Pani wróci do Anglii!. Więcej informacji TUTAJ

Anglicy przypominają, że istnieją proroctwa kilku świętych mówiące, że Anglia odegra znaczącą rolę w Kościele, a jej oddanie Maryi przyniesie wielką odnowę. Św. Jan Vianney zapowiadał, że Kościół w Anglii odzyska swój starożytny blask. Z kolei św. Dominik Savio w 1856 roku prosił św. ks. Jana Bosko o przekazanie wiadomości ówczesnemu papieżowi Piusowi IX, że Bóg przygotowuje wielki triumf dla Kościoła w tym kraju. Dominik – wyjaśniał ks. Bosko – miał widzenie, w którym ujrzał mglistą równinę i usłyszał głos: To jest Anglia! Potem zobaczył zbliżającą się do niego postać w pontyfikalnych szatach, trzymającą w dłoni ogromną, płonącą pochodnię i ponownie usłyszał: Ta pochodnia jest wiarą katolicką, która ma oświecić Anglię.

Dzieło ponownego zawierzenia Anglii Matce Bożej jako Jej wiana zostało poprzedzone dwuletnimi przygotowaniami. W tym czasie figura Matki Bożej z Walsingham odwiedziła wszystkie katedry w Anglii: Liverpool, Brentwood, Belmont Abbey, Salford, Hallam, Shrewsbury, Middlesborough, Northampton, Southwark, Wschodnią Anglię, Portsmouth, Plymouth, Birmingham, Nottingham, Hexham i Newcastle, Leeds, Arundel i Brighton, Lancaster, Clifton i Westminster.

12 lutego 2020 roku podczas środowej audiencji papież Franciszek pobłogosławił współcześnie wykonaną ikonę przedstawiającą Matkę Bożą z Walsingham z Dzieciątkiem, przed którą klęczy Lady Richeldis de Faverches. Ikonę przedstawił Ojcu św. kard. Nichols, który podkreślił, że jest to niezwykle ważne wydarzenie w czasie przygotowań do ponownego oddania Matce Bożej Anglii jako Jej wiana. Ikona ta po złożeniu aktu powierzenia Anglii Matce Bożej ma peregrynować przez wszystkie angielskie parafie katolickie.

Bp. Alan Williams z diecezji Brentwood powiedział: -  Modlę się, aby pomimo twardości naszych serc i tylu przeszkód, odwaga i przykład Maryi przekierowały nasze spojrzenie w stronę jej Syna.

Trzy dni przed uroczystością w ramach przygotowań przed tym ważnym wydarzeniem Kościół katolicki Anglii rozpoczął Triduum modlitewne.

Aktu ponownego zawierzenia Anglii Matce Bożej będzie można dokonać w całym kraju; w szkołach, katedrach, kościołach, domach i gdzie tylko możliwe. Parafie, organizacje i szkoły katolickie mogą dołączyć do inicjatywy modlitewnej za pomocą strony internetowej. Aktu zawierzenia siebie i Anglii Matce Chrystusa dokonają także Polacy zjednoczeni w parafiach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Główne uroczystości zaplanowano 29 marca o 12 w południe, oczywiście w Walsingham.

Sam akt zawierzenia polega na odmówieniu specjalnej wersji modlitwy „Anioł Pański wraz ze specjalnie przygotowaną przez angielski episkopat modlitwą. W uroczystości będzie można uczestniczyć także on-line na stronie www.walsingham.org.uk

Organizatorzy podkreślają, że w obecnej sytuacji na świecie objętym pandemią koronawirusa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy tej modlitwy i ponownego poświęcenia się pod opiekę Maryi. Wzywają do ofiarowania Bogu modlitwy wielkopostnej, postu i jałmużny poprzez Niepokalane Serce Maryi.

W obliczu walki z pandemią koronawirusa akt oddania się w opiekę Matce Chrystusa nabiera szczególnego znaczenia. Nikt nie przewidywał tak trudnej sytuacji, gdy zamknięte są  kościoły. Pomimo wszystko zawierzenie musi się dokonać – oświadczyli biskupi Anglii i Walii. – Chociaż pandemia koronawirusa uniemożliwia nam dokonanie tego aktu w kościele, niezmiennie pozostajemy w łączności duchowej z Chrystusem i sobą nawzajem. Osobistego zawierzenia siebie Maryi można dokonać w każdym miejscu, indywidualnie i w rodzinie razem z kapłanami, którzy będą w tym czasie modlić się w kościołach i katedrach.

Kościół katolicki w Anglii podkreśla, że akt zawierzenia będzie czymś więcej niż tylko ceremonią religijną. O ile przyłączy się do niego duża liczba wiernych, może mieć olbrzymie znaczenie w wymiarze duchowym.

W tym kontekście należy przypomnieć, że przewodniczący Episkopatu Polski w dniu 25 marca dokonał aktu ofiarowania Polski Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi, a podczas uroczystości w Fatimie kard. Manuel José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii, ofiarował Matce Bożej kilkanaście krajów, w tym Portugalię i Polskę.

 

Źródło: behold2020.com/ anchorstudios.co.uk/ Watykan News, opracowanie własne – 25 marca 2020 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag