Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Irlandia Północna: aborcja dzieci niepełnosprawnych aż do urodzenia?

Do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona zwróciło się 1875 osób z zespołem Downa oraz z ich rodzin z apelem o wycofanie prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej eugenicznej aborcji selektywnej z powodu niepełnosprawności poczętego dziecka. Przedstawiciele organizacji pro-life twierdzą, że propozycje brytyjskiego rządu daleko wykraczają poza obowiązujące prawo aborcyjne w Anglii, Walii i Szkocji.

Brytyjski rząd proponuje aborcję aż do porodu w przypadku poważnego upośledzenia, w tym niepełnosprawności umysłowej lub fizycznej, która może znacznie ograniczyć długość lub jakość życia dziecka. Zgodnie z proponowanym sformułowaniem jest prawdopodobne, że bez wyraźnego zapisu stanowiącego inaczej, aborcja będzie dostępna w praktyce aż do urodzenia  dziecka. Dotyczy to także przypadków wykrycia takiego typu niepełnosprawności, który możliwy jest do skorygowania, jak rozszczep podniebienia,  dodatkowy palec, czy tzw. stopa klubowa.

Obecnie w Irlandii Północnej aborcja eugeniczna  z przyczyny niepełnosprawności jest niedozwolona, np. z powodu zespołu Downa, zdarza się wiec bardzo rzadko. Inaczej jest w Anglii i Walii, gdzie ginie większość dzieci, u których badania prenatalne wykazują trisomię 21.

Rzeczniczka prasowa organizacji Don’t Screen Us Out, walczącej o życie dzieci z zespołem Downa, Lynn Murray stwierdziła: - Wdrożenie tych propozycji prawdopodobnie doprowadziłoby do dużego wzrostu aborcji w przypadku wad wrodzonych i zmniejszyłoby liczebność naszej i tak już bardzo małej społeczności. I dodała: - Ludzie chętnie opowiadają się za równością po urodzeniu dzieci, ale nie przed. Dzieci niepełnosprawne są najbardziej narażone na utratę życia przed urodzeniem  wszędzie tam, gdzie prenatalne badania przesiewowe i aborcja to normy postępowania. Irlandia Północna chroni ich prawa i chcemy, aby tak pozostało.

Organizacja pozarządowa „Right to Life” twierdzi, że brytyjski rząd ukrywa szczegółowe dane dotyczące aborcji w Anglii i Walii. Brakuje, np. otwartego dostępu do statystyk, które dotyczą aborcji z powodu takich niepełnosprawności, jak tzw. zespół kanału stępu, stopa klubowa, czy palec młotkowaty. Nie są to schorzenia uniemożliwiające normalne życie, ale mogą być wykorzystywane jako kwalifikacja przy orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka.

Źródło: Watykan News, opracowanie własne  – 23 lutego 2020

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag