Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Parlament Portugalii uchwalił legalizację eutanazji i wspomaganego samobójstwa

Zgodnie  z przewidywaniem lewicowe ugrupowania w Zgromadzeniu Republiki Portugalii w czwartek 20 lutego 2020 r. przegłosowały wszystkie pięć projektów dotyczących legalizacji eutanazji i samobójstwa wspomaganego dla osób nieuleczalnie chorych.

Projekty dotyczące tej tematyki złożyły następujące ugrupowania: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Zgromadzenie Republiki Portugalii składa się z 230 deputowanych. Wszystkie ustawy przeszły z przewagą od 28 do 41 głosów.

Co ciekawe głosowanie to nie odbywało się w zwykle stosowanej formie elektronicznej, ale każdy z deputowanych był wywoływany w kolejności alfabetycznej, aby wyrazić swoje stanowisko w sprawie każdego z głosowanych projektów. W takiej formie głosowania są przeprowadzane tylko w wyjątkowo ważnych sprawach.

Wcześniej złożony wniosek o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum w tej sprawie, popierany przez Konferencję Biskupów Portugalii i podpisany przez ponad 50 tys. osób, został przez partie lewicowe zablokowany i odrzucony z dalszego procedowania.

Przyjęte przepisy prawa zezwalają na eutanazję pacjentów powyżej 18. roku życia w sytuacji ekstremalnego cierpienia, z nieuleczalnym urazem lub śmiertelną i nieuleczalną chorobą.

Prośbę o przeprowadzenie eutanazji będzie musiało zaakceptować dwóch lekarzy, z których przynajmniej jeden musi być specjalistą w zakresie choroby, na którą cierpi pacjent. Konieczna będzie także akceptacja ze strony psychiatry. Następnie wniosek o przeprowadzenie eutanazji ma być rozpatrywany przez specjalną komisję. Ustawa podkreśla, że rozwiązania te dotyczą tylko mieszkańców lub rezydentów Portugalii.

Prezydent kraju Marcelo Rebelo de Sousa w przeddzień głosowania był proszony przez przedstawicieli wszystkich wyznań o zawetowanie tych ustaw. Ma do tego prawo, ale gdy ponownie wrócą one do Zgromadzenia Republiki, mogą zostać przegłosowane przez lewicowa większość. Parlament Portugalii jest jednoizbowy.

Prezydent ma też możliwość skierowania przyjętych ustaw do Trybunału Konstytucyjnego. Sytuacja jest skomplikowana, gdyż konstytucja Portugalii uznaje świętość ludzkiego życia, ale zapis ten nie jest respektowany, gdyż aborcja jest w Portugalii legalna od 2007 roku.

Dwa lata temu podczas podobnej debaty portugalscy parlamentarzyści odrzucili eutanazję pięcioma głosami.

Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Luksemburgu i  w Szwajcarii. Wspomagane samobójstwo jest zaakceptowane także w niektórych stanach USA.

Niestety widoczny jest trend w kierunku legalizacji eutanazji z typowo eugeniczną motywacją. Biorąc pod uwagę coraz mocniej zarysowujący się kryzys demograficzny i starzenie się społeczeństw, co musi spowodować także poważne problemy gospodarcze wynikające z konieczności utrzymania i leczenia wielkiej liczby emerytów, eutanazja jawi się „jedynym i łatwym rozwiązaniem” ograniczenia liczby ludności świata i zapobieżenia wielkiemu kryzysowi finansowemu..

Zobacz także TUTAJ

Źródło: PAP/ wPolityce.pl, opracowanie własne – 20 lutego 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag