Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Australia: Królewska Komisja bada przypadki dyskryminacji niepełnosprawnych dzieci z zespołem Downa przez system opieki zdrowotnej

We wtorek 18 lutego w Sydney rozpoczęła pracę Królewska Komisja ds. Przemocy, Nadużyć, Zaniedbań i Wykorzystywania Osób Niepełnosprawnych. Przesłuchania świadków podczas tej sesji mają potrwać dwa tygodnie i obejmą osoby niepełnosprawne intelektualnie i ich bliskich oraz lekarzy i przedstawicieli organizacji ich wspomagających na temat ich doświadczeń z działaniem systemu opieki zdrowotnej w Australii. Komisja ta została powołana w kwietniu 2019 roku w celu opracowania końcowego raportu podsumowującego sytuację do kwietnia 2022 roku. Wyniki jej pracy mają charakter inicjowanych przez rząd niezależnych zapytań publicznych oraz zaleceń dotyczących polityki lub ustawodawstwa.

Przewodniczący komisji, Ronald Sackville, podczas swojego przemówienia podczas posiedzenia inaugurującego pracę tego zespołu stwierdził , że konsekwencje złej opieki zdrowotnej dla osób niepełnosprawnych są równie niepokojące, jak głębokie i że powinny poruszyć sumienia wszystkich Australijczyków.

Rodzice osób z zespołem Downa zeznają, że są zmuszani do aborcji, a po urodzeniu dziecka opieka zdrowotna często nie chroni zdrowia i życia ich dzieci, co rzutuje na całe ich życie.

Toni Mitchell, matka Joshui z zespołem Downa zeznawała jako pierwsza w dniu 19 lutego.  Powiedziała, że kiedy badanie ultrasonograficzne wykazało, że jej syn, prawdopodobnie ma trisomię 21 i chorobę serca, lekarz oświadczył, iż powinna być szczęśliwa, jeżeli poroni. Po czym nieproszony wręczył jej skierowanie na „terminację ciąży”.

Toni stwierdziła, że od tej chwili służba zdrowia całkowicie zabroniła jej synowi dalszego życia. Mówili, że jego życie jest niewarte przeżycia. Joshua ma obecnie 19 lat – ma autyzm, zespół Downa i chorobę Hirschsprunga (brak śródściennych zwojów nerwowych w dystalnym odcinku jelita grubego).

Toni powiedziała komisji, że skierowanie na aborcję wyrzuciła. – Od tej chwili musiałam zacząć walczyć o prawo mojego chorego syna do życia i bycia godnie traktowanym. To ja musiałam uzasadniać wartość jego życia opierając się na mojej własnej decyzji, aby dać mu szansę na dalsze życie.

Kolejny świadek Rebecca Kelly, której syn Ryan ma zespół Downa, powiedziała, że w australijskim systemie opieki zdrowotnej obowiązuje zasada: Jeżeli nie da się wyleczyć, należy wyeliminować.

Kelly dodała: - Jeżeli odczuwasz, że życie tej bliskiej ci osoby jest tragedią i że ona bardzo cierpi z powodu swojej choroby, zaczynasz wierzyć, że terminacja ciąży to czyn w pełni odpowiedzialny i musisz zrobić wszystko, aby takie dziecko się nie urodziło. Ta presja staje się przymusem!

Podkreśliła także, że tego typu problemy nie kończą się naciskiem, aby wykonać aborcję. Dalsza walka trwa cały czas po urodzeniu się chorego dziecka.

- Jeżeli trafisz na takiego lekarza, który jest przekonany, że twoje życie stanie się odrobinę lepsze, jeśli twoje dziecko nie przeżyje i robi dobrze, że zdejmuje z ciebie to obciążenie, ma to straszliwe konsekwencje dla poziomu opieki medycznej. To jest zupełnie nie do pojęcia!

Przesłuchania w komisji są w toku.


Źródło: Sydney – Catholic News Agency, opracowanie własne – 19 lutego 2020 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag