Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Wilno: powstało pierwsze w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci

W sobotę 15 lutego otwartow Wilnie pierwsze w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci. To Dział Dziecięcy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, którego założycielem i dyrektorem jest polska zakonnica, siostra Michaela Rak.

Jest to dzieło ludzkich serc przepełnionych miłością i mądrym spojrzeniem na drugiego człowieka, żeby być dla kogoś, a nie tylko dla siebie, a chore dzieci nas do tego motywują – powiedziała dziennikarzom siostra Michaela po uroczystości otwarcia i poświęcenia budynku. Siostra zaznaczyła, że jest to wielki dar Boga i człowieka, w który wpisało się tysiące ludzi.

Obecna na uroczystości pierwsza dama Litwy Diana Nausediene wskazała, że dzisiejszy dzień jest ważnym dniem dla Litwy.To zaszczyt być obok tych, którzy założyli hospicjum– powiedziała . –To są ludzie, którzy wysoko wznieśli sztandar wiary, którzy tworzą więzi między wspólnotami i krajami. Są to cudowne fundamenty wartości, które sprawiają, że nasz kraj wzrasta.

Małżonka prezydenta Gitanasa Nausedy podziękowała Polsce, że wychowała taką córkę, jaką jest siostra Michaela Rak. Jest to prezent dla Litwy i cudowny przykład wiary. Zwracając się do zebranych, przede wszystkim do wspólnoty hospicyjnej, Nausediene powiedziała: Jesteście światłem w jasności.

List gratulacyjny przekazał prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o inauguracji Działu Dziecięcego Hospicjum bł. Michała Sopoćki– napisała para prezydencka w liście, który odczytał Bogusław Winid, doradca prezydenta RP.

Szczególne słowa wdzięczności i podziwu kierujemy do siostry Michaeli Rak, od której wszystko się zaczęło. To dzięki niej niemożliwe stało się możliwe. Wyrosło wspaniałe dzieło ludzkich serc. (...) Powstała wspaniała placówka, w której nie tylko dorośli, ale również najmłodsi pacjenci są otaczani troskliwą opieką, otrzymują niezbędną pomoc medyczną, wsparcie duchowe i poczucie bezpieczeństwa– napisano w liście.

Hospicjum dziecięce poświęcił kardynał Audrys Juozas Bačkis. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele dyplomacji, władz rządowych, samorządowych, ministerstw i duchowieństwa z wielu krajów. Był obecny m.in. przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski, wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė, merowie rejonów wileńskiego i solecznickiego, Maria Rekść i Zdzisław Palewicz, radni i inni przedstawiciele polskiej społeczności na Litwie, która też aktywnie przyczyniła się do powołania hospicjum dziecięcego.

Dział Dziecięcy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki został wybudowany dzięki ofiarności pojedynczych osób oraz akcjom charytatywnym oraz dużym sponsorom. Największym z nich jest PKN Orlen i Orlen Lietuva, który pokrył połowę kosztu budowy dziecięcego hospicjum.

Budowa działu dziecięcego wileńskiego hospicjum trwała dwa lata i pochłonęła ponad 1,5 mln euro. Placówka jednocześnie może przyjąć 12 małych pacjentów. Wzniesiony budynek będzie też zapleczem dla domowego dziecięcego hospicjum.

Pierwsi pacjenci pojawią się tutaj już w marcu. W domowym hospicjum jest obecnie czworo dzieci. Czworo już odeszło.

Siostra Michaela Rak, która przed ośmiu laty, mając zaledwie kilka złotych, uruchomiła w Wilnie pierwsze na Litwie hospicjum dla dorosłych i zbudowała dziecięcy dział tej placówki, mówi o kolejnych wezwaniach. Są nimi zatrudnienie nowego personelu, przeprowadzenie serii szkoleń w hospicjach dziecięcych w Polsce i poza Polską, nawiązanie współpracy międzynarodowej i zdobywanie pieniędzy na codzienną działalność. To są ogromne wyzwania– powiedziała PAP siostra Michaela.

Wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 4 tys. osób. Placówka dla dorosłych ma 14 łóżek, a w razie potrzeby można dołożyć jeszcze dwie dostawki. Działa też hospicjum domowe, które obsługuje nawet 60. osób.

Źródło: WNP.pl, reportaż z Wilna Aleksandry Akińczo– 16 lutego 2020 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag