Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Portugalia: lewicowa większość w parlamencie zamierza zalegalizować eutanazję bez pytania społeczeństwa o zdanie

Parlament Portugalii jest bliski decyzji w sprawie ustawy dotyczącej legalizacji samobójstwa wspomaganego, które jest formą eutanazji. Inicjatywa ta, systematycznie podejmowana przez ugrupowania lewicowe, ciągnie się już od 2017 roku. Debata i głosowanie w tej sprawie mają się odbyć 20 lutego. Projekt złożyły ugrupowania lewicowe i centrolewicowe: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna - Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Jedynymi ugrupowaniami parlamentarnymi, które opowiadają się przeciwko legalizacji eutanazji w Portugalii, jest chadecko-ludowy blok CDS-PP oraz konserwatywna partia Chega, ale są w zdecydowanej mniejszości:  na 230 miejsc w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki mają razem zaledwie sześciu deputowanych.

W najwyższym stopniu zaniepokojony Episkopat Portugalii wezwał władze do przeprowadzenia w tej sprawie ogólnonarodowego  referendum, co stanowiłoby szansę na przesunięcie tej decyzji w czasie oraz jej zablokowanie. Ponadto Konferencja Biskupów Portugalii wezwała wiernych do składania podpisów pod projektem obywatelskim w sprawie przeprowadzenia referendum. Pod wnioskiem powinno być zebranych co najmniej 60 tys. podpisów. W ocenie portugalskich mediów referendum byłoby jedyną możliwością zablokowania dalszego procedowania tej ustawy.

Swoje stanowisko wydała także grupa międzyreligijna: Wierzymy – piszą w specjalnej nocie jej autorzy – że życie ludzkie jest nienaruszalne, jest darem Boga i wraz ze współczuciem, jako fundamentem i normą organizacji i funkcjonowania społeczeństwa, są dwiema najważniejszymi wartościami etycznymi i duchowymi, które religie od wieków wnoszą w naszą cywilizację. Jednocześnie podkreśliła, że osoby chore, którym się w sposób kompetentny i z uczuciem towarzyszy, nie domagają się śmierci. Odpowiedzią bowiem na ich cierpienie jest opieka paliatywna, która winna być zagwarantowana przez państwo w sposób satysfakcjonujący pacjentów.  

Apel przeciw legalizacji eutanazji wystosował także patriarcha Lizbony, kard. Manuel Clemente, który podkreślił, że współczesne społeczeństwo powinno być w stanie ochronić, przyjąć i wspierać życie osoby ludzkiej na każdym jego etapie, od poczęcia aż po naturalną śmierć.

Jednakże wieczorem w środę 12 lutego większość posłów Zgromadzenia Republiki zagłosowała za odrzuceniem zorganizowania referendum w tej sprawie.

Decyzja ta spotkała się z protestem portugalskiej Izby Lekarskiej (OM). W opublikowanym w czwartek (13 lutego) komunikacie przewodniczący OM Miguel Guimaraes napisał, że podobnie jak rządowa Komisja Praw, Wolności i Gwarancji (CDLG) również Izba Lekarska negatywnie ocenia wszystkie cztery złożone w parlamencie projekty ustaw. Oświadczył też, że wzywa prezydenta kraju Marcelo Rebelo de Sousę do pilnego spotkania w sprawie próby „przeforsowania” przez parlament eutanazji. Wskazał także, że do czwartkowego południa blisko 500 lekarzy podpisało się pod petycją sprzeciwu wobec próby legalizacji eutanazji przez parlament, zdominowany przez partie lewicy i centrolewicy.

Źródło: Watykan News, PAP/ Radio Maryja, opracowanie własne – 13 lutego 2020 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag