Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„Nie zabijaj dziecka” – będzie chrześniakiem patriarchy!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Katolikos-patriarcha całej Gruzji, arcybiskup Mcchety-Tbilisi Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej Eliasz II jest wielkim autorytetem w swoim kraju i jest bardzo lubiany. Ponad 80% Gruzinów należy do Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej i uznaje go za swojego duchowego przywódcę. Po upadku Związku Radzieckiego i odzyskaniu przez Gruzję niepodległości stanął on wobec wielkiego wyzwania do odnowy narodu. Po okresie programowego ateizmu w komunistycznej rzeczywistości wielu ludzi utraciło wiarę, kościoły były zburzone lub pozamykane. Gruzja jest niewielkim krajem, ma mniej niż 4,5 miliona mieszkańców. Dzietność zaczęła drastycznie spadać, a aborcję traktowano jako najłatwiej dostępną metodę planowania rodziny. Sytuacja demograficzna z dnia na dzień stawała się bardziej dramatyczna. Liczba aborcji zwłaszcza w rodzinach, które miały już dwoje dzieci, a kolejna ciąża była niechcianą niespodzianką, była zastraszająca.

W 2007 roku Patriarcha Eliasz II podjął bezprecedensową decyzję. Ogłosił, że osobiście ochrzci i będzie ojcem chrzestnym każdego trzeciego lub kolejnego dziecka w rodzinie. 

14 stycznia br. patriarcha udzielił zbiorowego chrztu tych dzieci już po raz 62. w stołecznej prawosławnej katedrze Trójcy Świętej w Tbilisi. Rodzice musieli zapisać swoje dzieci w dniach 26-30 grudnia, a na uroczystość przynieść m.in. swoje dowody osobiste i akt ślubu oraz metrykę urodzenia dziecka i rodzinną fotografię. 87-letni patriarcha każde z dzieci brał osobno na ręce i je błogosławił mówiąc: Niech Bóg będzie twoim opiekunem!

Zbiorowe chrzty mają w Gruzji wieloletnią tradycję. Media gruzińskie nie są zgodne co do ogólnej liczby ochrzczonych przez patriarchę dzieci. Według jednych jest to 40 388, według innych 40 909. Organizacyjnie całą ceremonię przygotowuje założona przez Patriarchę międzynarodowa Fundacja św. Łazarza, wspierająca działania charytatywne i prorodzinne.

W kazaniu wielkanocnym Patriarcha wezwał władze państwowe do wprowadzenie całkowitej ochrony życia nienarodzonych. Jednocześnie zadeklarował, że Cerkiew jest gotowa przejąć pełną opiekę nad tymi niechcianymi dziećmi.  Rząd zachowuje się bardzo ostrożnie, ale musi brać pod uwagę postulaty patriarchy, otaczanego tak wielkim szacunkiem i miłością przez większość społeczeństwa. Na razie wprowadzono zakaz informowania rodziców o płci

Już w 2009 roku ministerstwo zdrowia podkreślało, że ta inicjatywa Patriarchy Eliasza II przyczyniła się do wzrostu liczby urodzeń w kraju. Było to znaczące drgnięcie prokreacyjne, chociaż niestety ciągle dzieci rodzi się za mało. W czerwcu 2017 roku Gruziński Sąd Najwyższy ostatecznie zatwierdził Ustawę o bólu 20-tygodniowego płodu podczas aborcji, która wprowadziła zakaz aborcji po 20 tygodniu ciąży.

Patriarcha jednak nie ustaje w wezwaniach do zaprzestania zabijania poczętych dzieci. 13 grudnia został oficjalnie poświęcony przez Patriarchę projekt nowej cerkwi w Tbilisi jako wotum pokutne za grzechy zabijania dzieci poczętych, której fundatorami będą lekarze-ginekolodzy i kobiety, które dokonały aborcji. Mają tam być dyżury duszpasterzy, przygotowanych do spowiadania osób w syndromie poaborcyjnym. Obok świątyni ma także działać specjalistyczna poradnia psychologiczna, ośrodek pomocy społecznej oraz parafialna kawiarenka. Cerkiew ta ma być pod wezwaniem Trójcy Świętej i powstanie na terenie jednego z tbiliskich parków wypoczynkowych, co dodatkowo ma służyć atmosferze duchowego oddechu i wyciszenia.

 

Źródło: KAI/ Jeden z Nas/ Alteia, opracowanie własne – 16 stycznia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag