Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Chicago – największy Marsz dla Życia na środkowym zachodzie USA

W sobotę 11 stycznia przez centrum Chicago już ósmy raz przeszedł Marsz dla Życia. W ciągu zaledwie 7 lat bierze w nim udział coraz więcej ludzi. Pierwszy raz szło ich zaledwie 150, teraz tłumnie manifestowało ok. 8 tys. osób.

Wcześniej jedyną tego typu manifestacją był wielki Narodowy Marsz dla Życia w Waszyngtonie, który w tym roku odbędzie się po raz 47. Inicjatywa ta była i jest protestem społecznym przeciwko wyrokowi Sądu Najwyższego w precedensowej sprawie Roe przeciwko Wade, co w praktyce zalegalizowało aborcję na życzenie aż do urodzenia się dziecka w całych Stanach Zjednoczonych. Marsze w Waszyngtonie odbywają się zawsze w rocznicę tej niechlubnej decyzji 22 stycznia (w tym roku w środę) i skupiają kilkaset tysięcy ludzi. Szacuje się, że od tego orzeczenia w USA w wyniku aborcji zginęło 60 milionów nienarodzonych dzieci.


Nie wszyscy jednak mogą pojechać do Waszyngtonu, więc od kilku lat organizowane są podobne marsze w innych miastach. Kilka dni wcześniej jeden z największych marszy corocznie przechodzi ulicami Chicago. W tym roku hasłem marszu było: „Pro-life is pro-woman” (Obrona życia jest po stronie kobiet). Będzie to również temat tegorocznego marszu w Waszyngtonie, co podkreśla fakt, że imprezy te są ze sobą powiązane.
Z okazji marszu organizatorzy przygotowują również wielką konwencję pro-life, która otwiera spotkanie. Kongres ten odbywał się w Congress Plaza Hotel w centrum Chicago. Udział był bezpłatny i każdy, kto zgłosił chęć uczestnictwa, mógł przyjść. Spotkanie to pełni ważną rolę jednoczenia środowisk pro-life, które są bardzo rozproszone i reprezentują różne środowiska. Równolegle jest też organizowany Wiec Młodzieży, można wykupić bilet na uroczysty bankiet, a nawet wziąć udział w tańcach. Na zaproszeniach zachęcano: marsz jest pierwszym krokiem, istnieje wiele różnych wyzwań, które codziennie należy podejmować, aby być za życiem.

Organizatorami marszu była Archidiecezja chicagowska, Couples for Christ Foundation for Family and Life, Illinois Right to Life, Indiana Lake County Right to Life, Lake County Right to Life, Orthodox Christians for Life, Pro-Life Action League, Southside Pregnancy Center oraz weDignify. Wiele organizacji także sponsorowało tę imprezę. Jak wiadomo w Chicago mieszka największa liczba Polaków w całych Stanach Zjednoczonych. Wszystkie polskie parafie zapraszały na marsz, organizując się w grupy i zachęcając do ubrania się na biało-czerwono.

Marsz wyruszył z Daley Plaza at Washington i Dearborn w centrum Chicago do Michigan Ave. i zakończył przed centrum kongresowym. Wydawało się, że pogoda będzie tragiczna. Zapowiadano potężne zamiecie śnieżne, które o tej porze roku nie są rzadkością w „Mieście Wiatrów”. Tymczasem pogoda diametralnie się zmieniła. Było + 3 stopnie Celsjusza z bardzo lekkim deszczem. To prawdopodobnie była najlepsza pogoda na marszu w tym mieście od wielu lat. Niestety styczeń w tamtym regionie potrafi być bardzo mroźny.
Podczas rozpoczęcia marszu przemawiali kongresmen Republikanów Darin LaHood oraz kardynał Chicago Blaise Cupich. Wystąpił także kongresman Dariusz Lipiński, jeden z nielicznych demokratów, który otwarcie głosuje za ochroną życia.

Na trasie zebrała się dosłownie garstka przeciwników (kilkadziesiąt osób) z banerami, raczej ignorowana przez uczestników marszu i usilnie pokazywana przez liberalne media.

Po marszu o godz. 16:00 około 700 osób zgromadziło się w hotelu kongresowym na Mszy św. w intencji obrony życia. Podczas wieczornego bankietu głównym mówcą była Claire Culwell, która przeżyła aborcję.

National March For Life (Narodowy Marsz dla Życia odbędzie się w najbliższą środę, 22 stycznia 2020 roku w Waszyngtonie. Łączy się on z wielkimi nadziejami obrońców życia, którzy stawiają na prezydenta Trumpa i liczą, że sprawa obrony życia  przeważy podczas wyborów prezydenckich, a co za tym idzie doprowadzi do powołania kolejnych sędziów pro-life do Sądu Najwyższego i ponownego rozpatrzenia precedensu Roe przeciwko Wade, co byłoby równoznaczne z delegalizacją aborcji na szczeblu federalnym w całych Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Facebook, TChr, informacja własna - 14 stycznia 20202 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag