Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Grecja – rząd nakazał usunięcie z ateńskiego metra plakatów z dzieckiem poczętym

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nominalnie centroprawicowy rząd nakazał natychmiastowe usunięcie płatnych plakatów ukazujących dziecko w łonie matki, które pojawiły się  w ateńskim metrze. Wisiały tam zaledwie kilka godzin.

Oświadczenie greckiego ministerstwa transportu głosi, że plakaty z wizerunkiem człowieka we wczesnej fazie rozwoju prenatalnego oraz z hasłem „Wybierz życie” odnoszą się do prawnie chronionych i niepodważalnych praw” kobiet do aborcji. Według władz otwarte kampanie nie powinny dzielić opinii publicznej ani, oczywiście, obrażać kobiet zmuszonych do dokonania tak trudnego wyboru. Resort zobowiązał zarządcę metra do jak najszybszego usunięcia plakatów.

Jak podaje agencja Associated Press, na co dzień problem zabijania dzieci poczętych jest w Grecji bardzo słabo obecny w świadomości społecznej i w mediach.  Jednakże ostatnio problematyka ta powróciła, gdyż jeden z dzienników sportowych opublikował plakat promujący ochronę dziecka w okresie prenatalnym.

Także niedawno z inicjatywy Świętego Synodu Greckiego Kościoła Prawosławnego oraz Ruchu „Pozwól Żyć” ogłoszono „Dzień Nienarodzonych” w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu, która w tym roku przypadała 12 stycznia. Ta inicjatywa spowodowała rozpoczęcie kampanii uświadamiającej Grekom, kiedy zaczyna się ludzkie życie.

Aborcja jest w Grecji legalna od 1986 roku. Można ją dokonać na żądanie do 12 tygodnia ciąży, a w sytuacji gwałtu lub zagrożenia życia matki jest dozwolona do 19 tygodnia. Władze nie udostępniają oficjalnych statystyk dotyczących liczby przerwań ciąży, mówi się jednak, że corocznie ginie tam ok. 159 tys. poczętych dzieci.

Władze bardzo niechętnie odnoszą się do podejmowania edukacji społecznej odnośnie ochrony życia. Budzi to tym większe zdziwienie, że kryzys demograficzny jest tam już bardzo poważny. Według raportu przygotowanego przez Grecką Cerkiew Prawosławną w ciągu najbliższych dwóch lat liczba ludności Grecji spadnie niemal o milion.

Oficjalny zakaz pozytywnej kampanii edukacji pro-life w ateńskim metrze ma charakter ideologiczny i jest związany z bardzo silnymi emocjami, które występują u osób, które dokonały przerwania ciąży. Próbują one poprzez układ polityczny zabronić poruszania tematyki ochrony życia, a tym bardziej pokazywania zdjęć dzieci w łonie matki.

Jest to jednak rzadki przypadek tak silnej reakcji wobec pozytywnej akcji pro-life na forum publicznym. Należy się spodziewać, że właśnie zakaz, wydany przez przedstawicieli rządu, obudzi wiele osób i zachęci do włączenia się w akcję prowadzoną przez Grecki Kościół Prawosławny i ruch obrony życia.

Źródło: PAP/ TVP INFO/ Watykan News, opracowanie własne – 14 stycznia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag