Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dziecko od porodu czy od poczęcia? Bulwersująca interpretacja prawa przez prokuratora rejonowego z Miastka

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W kwietniu 2019 r. kobieta pod wpływem alkoholu urodziła córeczkę w szpitalu w Miastku (koło Bytowa). Matka miała 1,09 promila alkoholu we krwi, a jej nowo narodzona córka 0.9 promila. Dziecko od razu przewieziono do szpitala w Słupsku w celu leczenia specjalistycznego.

Postępowanie karne wobec matki za narażenie dziecka na utratę zdrowia i życia zakończyło się umorzeniem sprawy.

Nie znamy dokładnie okoliczności tego zdarzenia, więc trudno komentować ten zgodny z prawem wyrok, które mówi, że matka nie ponosi odpowiedzialności karnej. Natomiast bulwersująca i niezgodna z obowiązującym prawem jest wypowiedź prokuratora rejonowego w Miastku, Oskara Krzyżanowskiego, która pojawiła się w mediach.

Stwierdził on: - Zgodnie z prawem dziecko staje się dzieckiem w chwili rozpoczęcia akcji porodowej. Możemy to oceniać jednoznacznie z punktu widzenia moralno-etycznego. Prawo jednak rozgranicza, kiedy mamy do czynienia z płodem, a kiedy z człowiekiem. Działanie tej kobiety polegające na piciu alkoholu, odbywało się w czasie ciąży czyli dotyczyło płodu. Człowiekiem stajemy się bowiem z chwilą narodzin.

Dodał także: - Sąd Najwyższy poszedł o krok dalej argumentując, że człowiekiem stajemy się w chwili rozpoczęcia akcji porodowej. Według przepisów to jest ten moment, kiedy płód staje się człowiekiem – powiedział.  – Zupełnie inaczej sytuacja by wyglądała, gdyby kobieta alkohol podała już urodzonemu dziecku. Z tych powodów umorzyliśmy postępowanie. (cyt. za Dziennik Bałtycki z dnia 2 stycznia 2020 roku).

W polskim prawie od wielu lat funkcjonuje termin „dziecko poczęte”. Dziecko w okresie prenatalnym jest chronione. Jedynie matka jest wyłączona z tej odpowiedzialności. Nie ma w Polsce prawa, które stwierdza, że płód ludzki staje się człowiekiem w momencie rozpoczęcia akcji porodowej albo w chwili narodzin (urodzenia się)! Zgodnie ze współczesną wiedzą naukową życie dziecka poczętego rozpoczyna się od połączenia komórek rodzicielskich, co nazywany zapłodnieniem lub poczęciem.

Oto właściwy fragment Kodeksu karnego, obowiązującego w Polsce (Dz.U.2019.0.1950 tj. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny):

Art. 157a. Uszkodzenie prenatalne

1. Kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia dziecka poczętego są następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej albo dziecka poczętego.
§ 3. Nie podlega karze matka dziecka poczętego, która dopuszcza się czynu określonego w § 1.

W tej sytuacji postępowanie wobec matki zostało umorzone, ale nie oznacza to, że „człowiekiem stajemy się w chwili rozpoczęcia akcji porodowej” jak stwierdził prokurator.

Ta sprawa stała się już głośna w mediach i zdecydowanie wymaga wyjaśnienia. Oczekujemy reakcji Prokuratora Generalnego oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Przy okazji stało się jasne, że kobieta pijąca w ciąży alkohol bardzo poważnie naraża jego zdrowie i życie. Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń rozwojowych dziecka, ale zgodnie z prawem matka nie ponosi za to odpowiedzialności.

Wiedza w polskim społeczeństwie o następstwach FAS ciągle jest znikoma, chociaż coraz więcej się o tym mówi. Problem ten powinien być rozpatrzony przez ustawodawców i osoby odpowiedzialne za ochronę praw dzieci, także tych „poczętych”.

Ewa H. Kowalewska

Human Life International Polska

3 stycznia 2020 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag