Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Bożonarodzeniowe szopki wracają do wielu miejsc publicznych w USA

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od kilku już lat w wielu krajach toczy się zacięta walka z wszelkimi objawami chrześcijaństwa, w tym z obecnością symboli religijnych w miejscach publicznych. Ponoć mają one „obrażać” ateistów i wyznawców islamu. Nawet w krajach, gdzie w społeczeństwie dominują chrześcijanie, pojawiają się ataki, a to na pomnik św. Jana Pawła II, a to na symbol 10 Przykazań, nie mówiąc już o nieustannym atakowaniu krzyża w miejscach publicznych. Problem ten zaostrza się w okresie Bożego Narodzenia. Wielkie supermarkety życzą już tylko „Wesołych Świąt” (bliżej nie określonych). Niektórym nawet przeszkadzają choinki, chociaż kolorowo ubrane, oświetlone i ustawione w centrach miast, są z reguły pozbawione jakichkolwiek symboli religijnych. Tym bardziej przeszkadzają tradycyjne szopki z figurami Dzieciątka Jezus, Jego Matki i Józefa. Są bezpardonowo i wulgarnie atakowane przez Femen i inne grupy. Na przykład we Francji w Tuluzie lewacka bojówka zaatakowała szopkę, w której brały udział dzieci, które rozgoniono wyzywając je od faszystów.

W tym kontekście radosną informacją jest pozytywna zmiana w Stanach Zjednoczonych.  W tym roku w okresie adwentu ponad połowa amerykańskich stolic stanowych zezwoliła na ustawienie bożonarodzeniowych szopek w centralnych miejscach publicznych. Szopki te prezentują figury Maryi i Józefa oraz eksponują Dzieciatko Jezus.

Ten sukces jest dziełem Stowarzyszenia Tomasza Mora oraz organizacji pozarządowej  American Nativity Scene. Ich wspólnym celem jest eksponowanie obecności Jezusa w życiu publicznym. Organizacje te pomagają uzyskać pozwolenia oraz prywatnych donorów, a nawet dostarczają gotowe szopki.

W ciągu ostatnich 7 lat udało się umieścić ok. 150 szopek w 36 stanach  w wielu centrach miast, ratuszach, sądach, parkach i w pobliżu siedzib stanowych parlamentów. W 2018 roku po raz pierwszy wysłano też szopkę za granicę USA, do prowincji Ontario. Została ustawiona przy słynnym wodospadzie Niagara. 

2019 rok jest przełomowy – mówi Thomas Olp, wiceprezes i starszy doradca Stowarzyszenia Tomasza Mora. – Przekroczyliśmy półmetek. Ponad 50%  stolic stanowych w USA prezentuje nowonarodzonego Chrystusa z okazji Bożego Narodzenia. To wspaniała okazja, aby wychodzić do opinii publicznej ze wspaniałym chrześcijańskim, bożonarodzeniowym przesłaniem. Amerykańska Konstytucja pozwala nam na to – dodaje.

Ed O’Malley, prezes American Nativity Scene, podkreślił, że z okazji Bożego Narodzenia dociera przesłanie o pokój na Ziemi dla wszystkich ludzi dobrej woli. Podkreślił też, że każda bożonarodzeniowa szopka jest okazją do wspólnej modlitwy, śpiewania kolęd oraz wystąpień przedstawicieli władz. Naszym celem jest ukazanie obecności Jezusa Chrystusa w czasie świąt Bożego Narodzenia w całym kraju – powiedział O’Malley. Zauważył też, że w obecnym roku sukcesem był olbrzymi wzrost liczby miejsc, gdzie ustawiono szopki. – W te święta ustawiliśmy sześć nowych szopek w stolicach stanów, to wielka radość -   podkreślił O’Malley.

Dotychczas udało się ustawić szopki w miejscach publicznych w stolicach następujących stanów:  Kalifornia, Floryda, Georgia, Hawaje, Illinois, Indiana, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Nebraska, Karolina Północna, Dakota Północna, Ohio, Rhode Island, Karolina Południowa i Teksas oraz w Arkansas, New Jersey, New Hampshire, Południowa Dakota, Waszyngton, Wisconsin oraz przy rezydencji gubernatora w Oklahomie.

Towarzystwo Tomasza Mora z siedzibą w Chicago oraz w Omaha, jest kancelarią prawniczą, która służy pomocą prawną w załatwianiu formalności, umieszczaniu oraz w razie potrzeby w obronie umieszczonych szopek w miejscach publicznych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Natomiast organizacja American Nativity Scene praktycznie pomaga przygotować szopkę, zorganizować przy niej bożonarodzeniowe spotkanie, a nawet dostarcza gotowe figury i inne konieczne elementy.

Widać,  że ta inicjatywa znajduje poparcie w społeczeństwie i coraz bardziej dynamicznie się rozwija.

Źródło: Life Site News/ Nativity Scene, opracowanie własne –  20 grudnia 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag