Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ponadpartyjny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

119 posłów z klubów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz podpisało się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej są zgodne z Konstytucją RP. Grupę posłów wnioskodawców reprezentowali poseł Bartłomiej Wróblewski oraz poseł Piotr Uściński z PIS-u. Wniosek został złożony 23 grudnia br.

Poseł Bartłomiej Wróblewski wyjaśnił, że wniosku nie należy traktować jako polityczny. Jak zaznaczył, powstał on ponad podziałami politycznymi, zawiera merytoryczne i prawne argumenty. – Oczekujemy, że Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy w szybkim trybie ten wniosek – powiedział.  – Sprawa ochrony życia łączy ludzi o różnych poglądach politycznych ze zdecydowanej większości ugrupowań politycznych – dodał.

Według wnioskodawców aborcja ze względu na podejrzenie poważnej choroby czy upośledzenia dziecka w okresie prenatalnym jest niezgodna z konstytucją. Wróblewski podkreślił, że wniosek ten dotyczy zbadania tylko tej kwestii, a nie innych sytuacji przerywania ciąży – np. przy zagrożeniu życia matki czy ze względu na gwałt.

We wniosku wskazano na możliwość złamania czterech konstytucyjnych zasad: przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, prawa do życia, zakazu dyskryminacji i zasady demokratycznego państwa prawa.
– Nie powołujemy się we wniosku na żadne argumenty natury politycznej, obyczajowej, religijnej, światopoglądowej. Wniosek koncentruje się na argumentach prawnych i konstytucyjnych – zapewnił Wróblewski. – To jest sprawa fundamentalna – tego kto jest człowiekiem i czy prawo ma chronić wszystkich czy dopuszczać wyjątki – podkreślił.

Wniosek nawiązuje do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1997 r. uznającego dziecko nienarodzone za człowieka oraz przerywanie ciąży z tzw. przesłanek społecznych za niekonstytucyjne i niedopuszczalne w państwie prawa.

Wniosek posłów do Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z zamierzeniem wnioskodawców, ma przeciąć wieloletnie spory wokół tej kwestii. W przypadku uznania przez Trybunał, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP, przepisy ustawy zostaną uchylone i nie będzie potrzeby, aby decyzję w tej sprawie podejmował Sejm.

Podobny wniosek grupy posłów z 2017 r. nie został dotychczas rozpatrzony i wygasł wraz z końcem kadencji parlamentu.

Źródło: W Polityce/TVP INFO, opracowanie własne – 23 grudnia 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag