Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Warszawa: hakerzy chcieli 30 tys. zł za odblokowanie oprogramowania kliniki „Budzik” dla dzieci!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Klinika „Budzik”, prowadzona przez Fundację Akogo założoną przez Ewę Błaszczyk, ratuje dzieci w stanie śpiączki po ciężkich urazach. W warszawskiej klinice, która działa przy Centrum Zdrowia Dziecka od lipca 2013 roku, udało się wybudzić ze śpiączki aż 59 osób. Obecnie klinika dysponuje 15 łóżkami, ale ze względu na wielkie zapotrzebowanie planowana jest jej rozbudowa. Jest to unikalna placówka ratująca życie w skali międzynarodowej.

W ostatnich dniach (10 grudnia br.) Klinika „Budzik” została zaatakowana przez hakerów, którzy zablokowali dostęp do danych, koniecznych dla kontynuowania działalności. Powstało poważne zagrożenie, że działalność tego centrum rehabilitacyjnego zostanie całkowicie zatrzymana. Następnie przyszedł e-mail z Hiszpanii, w którym oferowano odblokowanie sytemu za prawie 30 tys. zł. Informatyk odpisał, że dotyczy to fundacji, która nie ma takich możliwości, więc nadeszła propozycja obniżenia ceny o połowę.

Dyrektor zarządzający kliniką dr Maciej Piróg powiedział: - Oczywiście wiadomo, że takich wpłat nie należy dokonywać i nie mieliśmy zamiaru tego robić. Chodzi o samą zasadę. Postanowiłem zgłosić sprawę na policję do działu zajmującego się atakami w cyberprzestrzeni.

Było to poważne zagrożenie dla ciągłości pracy kliniki, w której znajdują się ciężko chore dzieci w stanie śpiączki. – Kosztowało to sporo nerwów, pracy, a także pewnych kosztów związanych z pracą informatyka. Atak wywołał poważne zaburzenia w pracy kliniki. Nie mieliśmy możliwości przygotowania sprawozdawania do NFZ, w związku z czym istniała duża obawa, że za listopad nie otrzymamy stamtąd pieniędzy, a to jest nasze jedyne źródło utrzymania – powiedział dyrektor Piróg. Leczenie w klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków NFZ, również rodzice pacjentów przebywają w „Budziku” bezpłatnie razem z dzieckiem przez 24 godziny na dobę i są włączani w proces rehabilitacji.

- Nasz informatyk bardzo się starał. Na szczęście dane z serwera mieliśmy skopiowane i zabezpieczone, więc ostatecznie ich nie utraciliśmy. Przy tej okazji wyszło też, że klinika pracuje na starym systemie z 2012 r., który trzeba będzie zmienić – dodaje Piróg.

– Jakiś tydzień przed atakiem przychodziły do nas maile od znanych i szacownych instytucji pisane w stylu „Faktura, której państwo nie zapłacili. Otwórz link”. Ja wiedziałem, o co chodzi, ale gdzieś ktoś chyba to otworzył – mamy Internet dla całej kliniki i rodziców, którzy są razem z nami. Te e-maile były napisane w języku angielskim i wysyłane z adresu hiszpańskiego, ale na razie nic więcej nie wiadomo – stwierdził dyrektor.

Na razie problem udało się szybko rozwiązać, ale klinika nadal boryka się z utrudnieniami związanymi z blokadą systemu informatycznego. Nie do uniknięcia były także dodatkowe koszty, które są poważnym problemem dla tego typu ośrodka.

Ten przykład pokazuje, że nawet instytucje państwowe ratujące ludzkie życie, jak szpitale, kliniki itd. mogą stać się przedmiotem ataku hakerskiego, szantażu i próby wyłudzenia okupu. W ostatnim czasie podobny atak miał miejsce na urząd gminy w Kościerzynie. Nieznani sprawcy włamali się na serwery, zablokowali dane i zażądali okupu.

Także nasz system był już kilkakrotnie zaatakowany – mówi Ewa Kowalewska reprezentująca Human Life International Polska. To zawsze jest olbrzymi problem. Nauczeni doświadczeniem dodatkowo zabezpieczamy nasze dane. Problem ten jednak pokazuje, że zagrożenie cyber-ataku jest olbrzymie, a w Polsce wiele ważnych instytucji nie jest właściwie zabezpieczonych.

Źródło: Warszawa.naszemiasto.pl,/TVP INFO, opracowanie własne – 16 grudnia 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag