Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USA – sądowa batalia o prawo zakazujące aborcji z powodu zespołu Downa

Stan Ohio w USA w 2017 roku uchwalił ustawę stanową zabraniającą wykonywania aborcji selektywnych ze względu na płeć oraz wykrycie zespołu Downa, powołując się na Americans with Disabilities Act (Prawo dotyczące Amerykanów z Niepełnosprawnościami) oraz zapobieganie dyskryminacji.

Oczywiście aborcyjny potentat Planned Parenthood oraz American Civil Liberties Union (ACLU) złożyły pozew do sądu. W ubiegłym roku w pierwszej instancji sędzia, ściśle powiązany z Planned Parenthood, zablokował to prawo całkowicie. Z kolei w październiku br. zespól sędziowski Sądu Apelacyjnego w zmniejszonym składzie opowiedział się przeciwko ustawie chroniącej życie dzieci z zespołem Downa argumentując, że jego przyjęcie zablokowałoby dostęp do konstytucyjnie chronionych usług zdrowotnych.

W tym wypadku do aborcji na życzenie bez żadnych ograniczeń. Jednakże prokurator generalny stanu Ohio Dave Yost złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie tej sprawy przy pełnym składzie sądu.

13 grudnia Federalny Sąd Apelacyjny z siedzibą w Cincinnati uwzględnił ten wniosek, uchylając decyzję grupy sędziów o uchyleniu ustawy stanu Ohio. Decyzja ta ożywia całą batalię o ochronę dzieci z zespołem Downa, które są dyskryminowane tylko dlatego, że mają jeden dodatkowy chromosom (trisomia 21).

Stephanie Ranade Krider, wiceprezes organizacji Ohio Right to Life, podczas wywiadu powiedziała: - osoby nienarodzone z zespołem Downa zasługują na taką samą ochronę, jaką mają osoby, które urodziły się dzięki ustawie Americans with Disabilities Act. I dodała: - modlimy się, aby nadszedł czas, prędzej czy później, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obali precedens Roe contra Wade i pozwoli stanom na uszanowanie prawa w oparciu o to, co już wiemy, że faktycznie każdy nienarodzony człowiek zasługuje na takie same prawa człowieka, jak już narodzony. 

Obrońcy życia podkreślają, że ci sędziowie, którzy dotychczas orzekali przeciwko ustawie stanu Ohio, byli mianowani przez prezydentów z Partii Demokratycznej, silnie popierającej aborcję na życzenie. Sędzia Bernice Bouie Donald, mianowana przez prezydenta Obamę, pisała: - zainteresowanie państwa zapobieganiem dyskryminacji nie jest konieczne, dopóki nie osiągnie się zdolności do przeżycia. Jej zdanie poparł sędzia główny Guy Cole Jr., powołany przez prezydenta Billa Clintona.

Natomiast sędzia Alice Moore Batchelder, która zgłosiła zdanie odrębne była mianowana przez prezydenta Georga Busha. Twierdziła, że w  świetle przestrzegania prawa konieczne jest zapobieganie celowemu atakowaniu dzieci niepełnosprawnych. Podkreśliła też w swoim zdaniu odrębnym, że umyślne celowanie w dzieci z zespołem Downa podważyłoby zasadę, że ta grupa ludzi jest równa pod względem wartości i godności z pozostałymi mieszkańcami stanu Ohio. Zacytowała też opinię sędziego Sądu Najwyższego USA Clarence'a Thomasa z maja br., który napisał, że państwo ma żywotny interes w zapobieganiu, aby aborcja nie stała się narzędziem stosowania współczesnej eugeniki.

Natomiast aktywiści Planned Parenthood otwarcie atakują i głoszą, że aborcje są w porządku z jakiegokolwiek powodu i nie są objawem dyskryminacji.

Niestety aborcje dzieci z trisomią 21 stają się coraz bardziej powszechne. CBS News podaje, że dyskryminacja dzieci z zespołem Downa przybiera astronomiczne rozmiary.

Według ich raportu, prawie 100% poczętych dzieci, u których wykryto trisomię 21, ginie w Islandii. We Francji wskaźnik ten wynosi 77%, w Wielkiej Brytanii 90%, a w Stanach Zjednoczonych w latach 1995-2011 – 67%.

Wiele osób jest zszokowanych ujawnieniem używania aborcji do dyskryminowania ludzi, którzy mają tylko jeden chromosom więcej. Kolejne stany: Północna Dakota, Missouri i Indiana również uchwaliły ustawy chroniące przed aborcją poczęte dzieci, u których wykryto zespół Downa. Jednak w maju Sąd Najwyższy odmówił rozpatrzenia apelacji o zniesienie blokady prawa stanu Indiana. Także niedawno sędzia zablokował prawo stanu Missouri.

Walka trwa!

Pokazuje to, że nie tylko w Polsce podejmowane są wysiłki, aby zabronić aborcji eugenicznych. Tym bardziej, że zespół Downa nie jest chorobą, w ścisłym znaczeniu.

Źródło: Life News, opracowanie własne – 13 grudnia 2019 r. 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag