Wreszcie decyzja Sądu Najwyższego USA wspierająca działania pro-life

Sąd Najwyższy USA w poniedziałek 9 grudnia br. odrzucił pozew, który podważał prawo uchwalone w stanie Kentucky, zgodnie z którym brzemienna kobieta, która zamierza dokonać aborcji, powinna mieć możliwość obejrzenia na ekranie obrazu USG swojego poczętego dziecka. Stan Kentucky w 2017 roku uchwalił, że w ramach wyrażenia świadomej zgody na wykonanie aborcji kobieta powinna otrzymać pełną informację, w tym uzyskać możliwość obejrzenia obrazu USG i fachowych informacji na jego temat, włącznie z odtworzeniem dźwięku bicia serca poczętego dziecka.

Biznes aborcyjny poczuł się zagrożony, ponieważ wiadomo, że 4 na 5 kobiet, które już były zdecydowane na dokonanie aborcji, po obejrzeniu obrazu USG poczętego dziecka i usłyszeniu jego tętna, zmieniają zdanie. To zaś oznacza wielki spadek dochodów.W placówkach aborcyjnych z reguły robi się badanie USG podczas pierwszej wizyty, aby określić wiek dziecka i sprawdzić czy nie jest to ciąża pozamaciczna. Niektóre aborcje są nawet przeprowadzane pod kontrolą USG, co było dobrze zobrazowane na filmie „Nieplanowane”. Ekran jednak zawsze jest ustawiany w taki sposób, aby kobieta niczego nie widziała.  Przecież nadal wmawia się jej, że to jeszcze nie jest dziecko. Obraz USG pokazuje jednak żywe, poruszające się dziecko, wywołując u matki szok i uczucia macierzyńskie.

Aborcjoniści użyli najcięższych argumentów, że prawo to narusza konstytucję i wolność kobiety do decydowania o sobie. Według Associated Press prawnicy reprezentujący Amerykańską Unię Wolności Obywatelskich (ACLU) twierdzili, że ustawa ta zmusza aborcjonistów do „dostarczania ideologicznych wiadomości” swoim pacjentkom, nawet gdy jest to sprzeczne z ich życzeniem.

Według Associated Press prawo uchwalone w Kentucky wymaga, aby personel centrum aborcyjnego pokazywał kobiecie obraz USG i opisywał wymiary jej nienarodzonego dziecka oraz obecność narządów wewnętrznych, jeżeli są widoczne,. Za złamanie tego obowiązku przewidziano wysokie grzywny – do 100 000 USD za pierwsze przestępstwo i 250 000 USD za kolejne.

Kalejdoskop sądowy trwał dwa lata. Lewicowa ACLU pozwała władze stanu Kentucky w imieniu centrum aborcyjnego Louisville EMW Women Surgical Center twierdząc, że prawo to narusza możliwość wyboru aborcji. Sędzia Sądu Okręgowego David Hale zablokował wprowadzenie tego prawa, ale w kwietniu Sąd Apelacyjny w Szóstym Okręgu cofnął ten nakaz. W tej sytuacji ACLU odwołało się do Sądu Najwyższego w przekonaniu, że prawo to zostanie ostatecznie zablokowane. Tymczasem Sąd Najwyższy nie poparł odwołania i prawo z Kentucky utrzymał w mocy.

Alexa Kolbi-Molinas, jedna z przedstawicielek Reproductive Freedom Project, po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego skarżyła się do mediów, że odmawiając uznania ich odwołania, Sąd Najwyższy dokonał znacznej ingerencji politycznej w relacje lekarz-pacjent. To prawo jest nie tylko niekonstytucyjne, ale – jak wyjaśniają czołowi eksperci od spraw medycyny i etyki, głęboko niemoralne. (!)

Chad Meredith, obrońca w imieniu stanu Kentucky, oświadczył, że prawo to nie ma charakteru ideologicznego, ale opiera się na prawie dostępu do czystych faktów naukowych, bardzo ważnych przy podejmowaniu decyzji na temat aborcji. Zauważył też, że centrum aborcyjne Louisville EMW Women Surgical Center  rutynowo wykonuje badanie USG przed aborcją. Wszystko, czego wymaga nowe prawo stanu Kentucky, to odwrócenie monitora i pokazanie obrazu pacjentce – powiedział podczas rozprawy w SN. Trwa to absolutnie nie więcej niż pięć minut. Nie ma w tym niczego nierozsądnego –  dodał.

Obrońcy życia są zachwyceni. Dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego i pozwala nam stanąć w obronie poczętych dzieci w stanie Kentucky – powiedziała Marjorie Dannenfelser, prezes Susan B. Anthony List. – Nowoczesna technologia ultrasonograficzna otwiera wyjątkowe okno do macicy, zapewniając niepodważalny dowód, że poczęte dziecko jest człowiekiem. Przemysł aborcyjny nie będzie się powstrzymywał od trzymania bezbronnych kobiet w ciemności niewiedzy ze względu na zysk, dlatego przepisy stanowe, chroniące prawo kobiet do świadomej zgody, są takie ważne. Mamy nadzieję, że Trybunał wyda kolejną słuszną decyzję w sprawie prawa stanu Luizjana, które wymaga rozsądnych standardów w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa kobiet – dodała.

Podczas rozprawy w SN senator stanu Kentucky, Whitney Westerfield, która patronowała projektowi tej ustawy, wyjaśniła, że jej przyjaciółka podzieliła się z nią swoją historią dotyczącą aborcji. Pielęgniarka w placówce aborcyjnej nie pozwoliła jej popatrzeć, co podczas badania USG widać na ekranie monitora. Do dzisiaj żałuje, że nie pozwolono jej zobaczyć dziecka i jest przekonana, że gdyby ujrzała swoje dziecko, nie podjęłaby decyzji o aborcji – dodała Westerfield.

ICU Mobile twierdzi, że obraz USG poczętego dziecka przekonał 56% kobiet, które już podjęły decyzję o wykonaniu aborcji, a wśród tych, które jeszcze nie zdecydowały, 87% wybrało życie swojego dziecka.

Źródło: Life Site News/ Life News – 9 grudnia 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.