Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

W Warszawie powstaje Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia

Kościół rektorski pw. Świętego Ducha na Nowym Mieście w Warszawie dekretem kard. Kazimierza Nycza, na prośbę generała zakonu oo. paulinów Arnolda Chrapkowskiego, staje się Diecezjalnym Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Świątynia ta istnieje od XIV wieku, a oo. paulini pojawili się tutaj już w roku 1655 po „potopie szwedzkim”, odbudowując ją z powojennych zgliszcz. Od 308 lat wychodzi stąd Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Powiązanie tego miejsca z Jasnogórskim Sanktuarium Narodu Polskiego jest oczywiste ze względu na obecność kustoszy Ikony Częstochowskiej, którymi są oo. paulini. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę szła pod hasłem: „Jasnogórska Matka Życia”.

Od lat prowadzone jest tutaj  dzieło Duchowej Adopcji dziecka Poczętego, które zostało zapoczątkowane w 1987 roku. Było to pierwsze miejsce w Polsce, które podjęło tę inicjatywę.  Ojcowie paulini we współpracy z grupą osób świeckich opracowali pierwszy tekst Przyrzeczenia Duchowej Adopcji i zapoczątkowali składanie go podczas liturgii w święta maryjne. Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego polega na otoczeniu przez 9 miesięcy  modlitwą i dobrowolną ofiarą poczętego dziecka, które jest zagrożone zagładą w pełnym zawierzeniu Bożemu Miłosierdziu, gdyż imię tego dziecka zna jedynie Pan Bóg.

Duchową Adopcję „odkrył” na ulotce, znalezionej w jednym z kościołów w Londynie dr Paweł Milcarek. Była ona upowszechniana na ulotkach w języku angielskim jako modlitwa prywatna przez Human Life International. Po powrocie do Polski razem z oo. paulinami opracował zasady i liturgię, aby przyrzeczenia mogły być składane bardziej uroczyście i publicznie. Pierwszą polską wersję tej modlitwy i zachętę do jej podejmowania opublikował w „Rycerzu Niepokalanej”. 2 lutego 1987 roku w kościele Świętego Ducha odbyły się pierwsze rekolekcje i przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Była to również odpowiedź na Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 roku, które napisał kard. Stefan Wyszyński..

Powstanie Diecezjalnego Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia należy do ciągu działań pro-life, które zostały wpisane w tradycję tego kościoła – mówi Jerzy Zieliński, jeden uczestników pierwszej grupy upowszechniającej ideę Duchowej Adopcji. – Kiedy wystąpiłem z Polskiego Komitetu Obrony Życia i Narodu, razem z kolegami w początkach lat 80. założyliśmy Straż Pokoleń. Na pielgrzymce, w parafiach i duszpasterstwach, wygłaszaliśmy prelekcje w obronie życia dzieci poczętych. Osobiście przekonywałem kobiety przed gabinetami ginekologicznymi, dlaczego nie powinny przerwać ciąży. W 1987 roku powstała idea Duchowej Adopcji poprzez modlitwę i zawierzenie Panu Bogu – dodaje.

W latach dziewięćdziesiątych do grona krzewicieli Duchowej Adopcji dołączył inż. Zdzisław Arkuszyński, który jako więzień Auschwitz ślubował Matce Bożej, że jeżeli ocaleje, będzie pielgrzymował do sanktuariów maryjnych. Trafił też do kościoła Świętego Ducha i był bardzo poruszony ideą Duchowej Adopcji. Był prawie niewidomy, ale dzięki jego niezwykłej aktywności i uporowi w działaniu udało mu się założyć Ruch Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Był także inicjatorem powstania na Jasnej Górze Centralnego Ośrodka Duchowej Adopcji, który prowadził szkolenia dla liderów.

Dzisiaj Duchowa Adopcja jest znana i praktykowana w wielu miejscach na świecie jako szczególna forma obrony życia i pomoc rodzicom zmagającym się m.in. z syndromem proaborcyjnym. Wielkie zasługi ma tutaj Wiesława Kowalska, która pielgrzymuje z misją krzewienia Duchowej Adopcji przez wiele krajów.

W niedzielę 8 grudnia br. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 18:00 będzie koncelebrowana uroczysta Msza św. w kościele św. Ducha w Warszawie, poprzedzona nabożeństwem ekspiacyjnym o godz. 17:00 i wprowadzeniem historycznym o godz. 17:30. Swoją obecność zapowiedzieli kard. Kazimierz Nycz, generał paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeor warszawskiego klasztoru paulinów o. Marek Tomczyk, wielu kapłanów i wiernych.

Podczas tej uroczystości zostanie ogłoszone powstanie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Będzie ono miejscem kultu Najświętszej Maryi Panny w Jasnogórskiej Ikonie. Oprócz rozwijania duchowości i pobożności maryjnej nowe sanktuarium będzie propagowało Dzieło Duchowej Adopcji oraz będzie miejscem ekspiacji za grzechy przeciwko życiu. Każdy kolejny przeor tego klasztoru paulinów będzie jednocześnie kustoszem sanktuarium.

Przeor warszawskiego konwentu paulinów o. Marek Tomczyk podkreśla, że myśl ustanowienia w kościele Ducha Świętego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia jest  oddolną inicjatywą wiernych, modlących się w tym miejscu w obronie życia.

W dekrecie ustanawiającym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia metropolita warszawski udzielił pasterskiego błogosławieństwa  wszystkim wiernym, którzy zapatrzeni w przykład Maryi, Matki Życia podejmują modlitwę i apostolskie inicjatywy mające na celu obronę życia poczętego. W sanktuarium będzie prowadzona codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz celebracja nabożeństw ku czci Matki Bożej. Codziennie będzie śpiewany Apel Jasnogórski. W najważniejsze święta maryjne wierni będą mogli otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Ponadto, odpust będą mogli też uzyskać uczestnicy pielgrzymek grupowych, także Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz każdy wierny raz w roku w dniu przez siebie wybranym.

Warto też przypomnieć, że Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej w swojej kopii „Od Oceanu do Oceanu” wędruje przez świat w intencji ochrony cywilizacji życia i miłości. W wielu krajach wierni uznają Ją za patronkę rodziny i poczętego życia. W USA ruch pro-life prowadzący terapię dla kobiet w zespole poaborcyjnym uznał poranioną Matkę Bożą z Jasnej Góry za wspomożycielkę i patronkę kobiet, które dopuściły do zabicia swoich poczętych dzieci. Kard. Stefan Wyszyński znany z wielkiej miłości do Matki Bożej Częstochowskiej często nazywał Ją Matką Życia.

Źródło: KAI/ Tygodnik Idziemy, opracowanie własne – 30 listopada/ 6 grudnia 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag