Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Klinika Budzik dla dorosłych w śpiączce powstanie w Warszawie

Dzięki dotacji z Funduszu Sprawiedliwości wysokości prawie 40 mln zł fundacja „Akogo?”, założona przez Ewę Błaszczyk, rozpoczyna budowę Kliniki Budzik dla dorosłych. Powstanie ona w Warszawie w pobliżu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. Zgodnie z planem warszawski ośrodek ma przyjąć pierwszych pacjentów za trzy lata. Będzie w nim 18 łóżek.

Obecnie podobna placówka w Olsztynie jest jedyną w kraju. Dzięki przebudowie zwiększono tam liczbę łóżek dla chorych, których obecnie jest piętnaście. Potrzeby są jednak olbrzymie, gdyż w śpiączkę zapada w Polsce ok. 600 osób rocznie, najczęściej na skutek wypadków.

Pozostawienie chorych w stanie śpiączki bez specjalistycznej pomocy medycznej i prawidłowej rehabilitacji w praktyce równa się wyrokowi śmierci. Niektórych udaje się jednak „obudzić” i umożliwić powrót do normalnego życia.

Prezes Fundacji „Akogo?”, Ewa Błaszczyk, podkreśliła, że w budowanym ośrodku Kliniki Budzik i znajdującej się przy niej stacji naukowo badawczej, będą stosowane najnowocześniejsze metody, jakie medycyna może zaoferować osobom w stanie śpiączki, aby przywrócić ich do normalnego życia. Podczas uroczystego rozpoczęcia budowy podkreśliła także, że projekt ten może być zrealizowany dzięki wsparciu wielu instytucji. Dziękowała m.in. dyrektorowi Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresie Bogiel, marszałkowi Mazowsza Adamowi Struzikowi i ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Podkreśliła, że fundacja nie miałaby płynności finansowej, koniecznej do podjęcia tej budowy, gdyby nie środki przekazane przez Fundusz Sprawiedliwości. Zapowiedziała, że w marcu zostanie uroczyście wmurowany kamień węgielny, a placówka ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2012 roku. - Jestem szczęśliwa, że doszło do tego dnia – dodała. 

Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości podkreślił, że Ewa Błaszczyk realizuje piękną ideę służenia innym. – To dla mnie wielki zaszczyt, wspierać tę piękną ideę – powiedział. Podkreślił też, że powołany przez niego Fundusz Sprawiedliwości za sprawą decyzji rządu i parlamentu rozszerzył zakres swego działania, dzięki czemu może wspierać osoby pokrzywdzone w szerszym zakresie niż tylko pomoc psychologiczna i prawna. Wskazał, że obecnie pieniądze pozyskane od sprawców przestępstw można przekazywać na działania na rzecz ratowania życia i zdrowia osób pokrzywdzonych.

Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, Teresa Bogiel, zaznaczyła, że Szpital i Klinika Budzik będą ze sobą ściśle współpracować. W Klinice pacjenci będą rehabilitowani i wybudzani ze śpiączki, a szpital zatrudnia wybitnych specjalistów z zakresu neurochirurgii i rehabilitacji neurologicznej i daje zaplecze diagnostyczne.

Prof. Mirosław Ząbek, neurochirurg, powiedział, że lokalizacja Kliniki Budzik jest doskonała. Według niego, będzie to wspólny zysk, gdyż Klinika Budzik będzie także prowadziła badania naukowe. Powstanie możliwość współpracy w zakresie konsultacji, leczenia i badań naukowych.

Inicjatywa Ewy Błaszczyk i prowadzonej przez nią fundacji „Akogo?” jest wyjątkowo cenna nie tylko w Polsce, ale jako przykład prawidłowej opieki nad pacjentami w stanie śpiączki w wymiarze międzynarodowym. W wielu krajach pomoc osobom w tym stanie sprowadza się obecnie do opieki hospicyjnej, która nie zawiera leczenia i rehabilitacji. A na przykład w Holandii czy Belgii osoby takie są kwalifikowane przez komisje lekarskie do eutanazji.

Podobnie w USA rodzice 14 letniego Robbiego poinformowani, że lekarze w szpitalu, gdzie znajduje się ich syn, zamierzają odłączyć  go od aparatury, aby umarł, szukali innego szpitala, gdzie opieka dawałaby chociaż odrobinę nadziei. Zaproponowano im jedynie pomoc hospicyjną. Więcej na ten temat TUTAJ

Natomiast w polskiej klinice Budzik regularnie udaje się kogoś wybudzić. Takich dorosłych osób w olsztyńskim Budziku jest już piętnaście!

Źródło: TVP INFO/ TELEEXPRES – 26 listopada 2019 r.
zdjęcie z portalu www.klinikabudzik.pl

 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag