Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Zakaz aborcji eugenicznych w Polsce – ponownie do pierwszego czytania

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w dniu 22 listopada nadała numer 36 drukowi sejmowemu obywatelskiego projektu ustawy „Zatrzymaj Aborcję”, który wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznych w sytuacji gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jak to ujmuje obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży.

Art. 4 ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej mówi: Projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego wniesienia projektu ustawy. W takim wypadku Marszałek Sejmu zarządza ponowne drukowanie projektu ustawy oraz jego doręczenie posłom.

Oznacza to ponowne rozpoczęcie procedowania nad projektem obywatelskim w nowej kadencji Sejmu. Art. 13 ustawy poświęconej projektom obywatelskim mówi, że pierwsze czytanie odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu, co oznacza, że ponowne pierwsze czytanie musi się odbyć do 12 maja 2020.

Nie wiadomo jednak, która komisja sejmowa rozpocznie pracę nad tym projektem, komisja polityki społecznej i rodziny (jak dotychczas), zdrowia czy może specjalnie powołana komisja nadzwyczajna. Projekt może też być skierowany do pierwszego czytania bezpośrednio na salę plenarną Sejmu, a dopiero później odesłany do komisji.

Obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję”, wnioskujący o zmianę ustawy o planowaniu rodziny... został złożony w Sejmie z 30 listopada 2017 roku z poparciem 850 tys. obywateli Polski, ale utknął w komisji nadzwyczajnej i procedowanie nad nim nie zostało zakończone.

Przesłanka eugeniczna polega na zgodzie na legalne terminowanie ciąży (zabicie poczętego dziecka) o ile istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Najczęściej dotyczy to dzieci, u których wykryto wadę genetyczną, np. zespół Downa czy Turnera. Choroby ta nie zagrażają życiu. W 2018 roku na ogólną liczbę legalnych aborcji wykonanych w Polsce, 1050 było z przyczyny eugenicznej.

Stosowanie eugenicznej, propagowanej przez niemieckich nazistów zasady nie każde życie jest warte przeżycia i usuwanie choroby przez eliminację pacjenta jest nie do zaakceptowania. W Polsce jednak można legalnie zabić chore dziecko w wieku prenatalnym (lub podejrzane o chorobę), a rodzice tych dzieci są poddawani potężnym naciskom. O powstrzymanie tego procederu wnioskuje obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję”.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

Źródło: KAI, opracowanie własne – 25 listopada 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag