Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dziecko od poczęcia do pełnoletności – Rzecznik Mikołaj Pawlak w 30 rocznicę Konwencji Praw Dziecka

Z okazji 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka przez Organizację Narodów Zjednoczonych Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zorganizował XII Seminarium Warszawskie o prawach dzieci na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas otwarcia tego spotkania podkreślił, że rocznica ta, która mija 20 listopada br., jest bardzo ważna dla całego świata, gdyż pozwala wszystkim państwom skuteczniej chronić praw dzieci.  

W spotkaniu wzięli udział, m.in.: wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, Rzecznik Praw Dziecka Królestwa Szwecji Elisabeth Dahlin, Przewodnicząca Sekcji I Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sędzia Ksenija Turković, a także Kanclerz Sekcji I ETPCZ Abel Campos oraz przedstawiciele polskiego parlamentu, środowisk naukowych, prawniczych i organizacji pozarządowych.

Była to znakomita okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat europejskich standardów ochrony praw dziecka, wyzwań związanych z wdrażaniem tych praw oraz dobrych praktyk i priorytetów działań w tym obszarze.

Polski Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że twórcą projektu Konwencji jest Polak, prof. Tadeusz Smyczyński, którego miał zaszczyt uhonorować Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Ochrony Praw Dziecka. – 40 lat temu, gdy profesor opracował pierwszy projekt Konwencji, przyjętej ponad 10 lat później przez ONZ, dzieci jako najsłabsze istoty ludzkie potrzebowały lex specialis i to właśnie Konwencja stała się takim prawem szczególnym – powiedział Michał Pawlak. Dodał także: – Kiedy rok temu obejmowałem urząd, ślubowałem, że będę bronił praw dzieci. Nie jest to łatwa misja. Każde dziecko ma prawo do ochrony tożsamości i życia w rodzinie. Konstytucja ochrania związek kobiety i mężczyzny. Ale wciąż muszę o tym przypominać. I tych praw bronić.

Podczas wywiadu udzielonego dla Naszego Dziennika oświadczył także: – Konwencja o Prawach Dziecka ogłoszona przez Organizację Narodów Zjednoczonych i przyjęta przez większość państw na całym świecie – mówi o tym, że każde dziecko ma prawo do ochrony swojej tożsamości, w tym przede wszystkim stosunków rodzinnych. Nasza Konstytucja wskazuje zaś, że to rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. A ja, jako Rzecznik Praw Dziecka, mam ustawowy obowiązek bronić tych praw.(...)

 Przede wszystkim musimy wszyscy głośno i stale przypominać, jakie są prawa dzieci i rodziców. Nie można dać się zastraszyć mediom czy politykom, nawet jeśli powołują się na skądinąd szczytne hasła demokracji, wolności czy międzynarodowe prawo. (...) Chciałbym te środowiska zapewnić – nieważne, jak mocno mnie będziecie atakować, jak bardzo będę w waszych oczach niepostępowy, prawo nie może być zmieniane, bo sobie tego życzy jakaś głośna mniejszość. Filarem społeczeństwa jest i pozostanie rodzina. Bez dzieci nie ma przyszłości. A natura nie ulega światopoglądom czy modzie, po prostu już tak jest i zawsze było, że dzieci rodzą się ze związku kobiety i mężczyzny. I takich praw musimy bronić, bo od nich zależy nasza przyszłość – dodał.

Przypomniał także, że prawo „jest jasne i jednoznaczne”. Artykuł 2 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka zawiera twierdzenie, że dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności.

I podkreślił: – Od poczęcia! Nie od urodzenia, nadania PESEL, ale od poczęcia. Będę to powtarzać do znudzenia – człowiekiem jest każda istota od poczęcia! Muszę to powtarzać, bo część środowisk o tym zapomniała, przekonując, że można nienarodzone dzieci zabijać na życzenie. Nadal nierozwiązaną sprawą pozostaje ochrona dzieci poczętych podejrzewanych o chorobę i niepełnosprawność. (...) Będę popierał takie projekty, jeśli trafią do Sejmu. Jednak największy nacisk trzeba położyć na skuteczną, realną pomoc rodzinom i ich niepełnosprawnym dzieciom. Musi powstać społeczny front pomocy, akceptacji i działań dla poprawy ich sytuacji– dodał.

Rzecznik zwrócił też uwagę na konieczność współpracy (także międzynarodowej) rządów z organizacjami pozarządowymi, aby wypracować metody skutecznej walki z patologiami w Internecie. Podkreślił też, że właśnie z tego powodu zaprosił wiele osób na to sympozjum i rozmawia z przedstawicielami podobnych urzędów z innych państw, aby polski rząd jak najszybciej mógł wprowadzić konieczne prawne narzędzia, umożliwiające skuteczną walkę z internetową przemocą i patologią.

 

Źródło: Informacje na stronie Rzecznika Praw Dziecka/ wywiad Nasz Dziennik – 20 listopada 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag