"Przywróćmy wartość każdego życia ludzkiego"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
„Należy przywrócić niepodważalną wartość każdego życia ludzkiego, bez względu na jego użytkową, produkcyjną przydatność” - powiedział abp Henryk Hoser. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych uczestniczył w konferencji "Rodzina siłą Polski". Spotkanie zorganizowano w Sejmie z okazji 10. rocznicy wprowadzenia do kaplicy sejmowej relikwii św. Joanny Beretty Molli oraz ustanowienia Narodowego Dnia Życia.
 
Biskup warszawsko-praski przybliżył tło powstania bioetyki. Przypomniał, że była to odpowiedź na biotechniczne i biomedyczne ingerencje w życie ludzkie. Narastająca złożoność procedur medycznych domagała się refleksji etycznej.
 
Arcybiskup wskazał podstawowe powinności lekarskie. Zaliczył do nich przede wszystkim nienaruszalność życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz zachowanie integralności psychofizycznej człowieka. Bez tego kanonu medycyna człowieka niebezpiecznie zmierza w kierunku medycyny weterynaryjnej.
 
Jak podkreślił abp Hoser, należy przywrócić niepodważalną wartość każdego życia ludzkiego, bez względu na jego użytkową i produkcyjną przydatność oraz bez względu na jego zdolność do samoobrony i biologiczną jakość.
 
„Załamanie się poczucia wartości życia ludzkiego, poddanie go skrajnemu relatywizmowi, prowadzi do postępującej degradacji medycyny i życia społecznego” - zaakcentował hierarcha.
 
„Odmowa cech człowieczeństwa człowiekowi słabemu i bezbronnemu, głównie w okresie embrionalnym, sięga coraz wyższego przedziału wiekowego, aż do tworzenia pojęć-potworków, jak aborcja postnatalna, czego przykład mieliśmy w szpitalu św. Rodziny” - przypomniał przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych.
 
Natomiast na końcowy okres życia biologicznego człowieka kładzie się cień eutanazji. Opcja intencjonalnego zakończenie życia wchodzi do kuriozalnego kanonu rozwiązań proponowanych przez ubezpieczycieli i managerów zdrowia publicznego.
 
„Życie jest darem, a należny mu szacunek hołdem dla dawcy życia, który mówi: upomnę się też u człowieka o życie człowieka” – przypomniał abp Henryk Hoser.
 
Gościem konferencji "Rodzina siłą Polski" była również Gianna Molla, córka św. Joanny Beretty Molli, matki, która mimo bezpośredniego zagrożenia życia zdecydowała się urodzić poczęte dziecko.
 
Córka Joanny Beretty Molli przyznała, że swoje życie zawdzięcza ofiarnej miłości matki, która zmarła tydzień po porodzie. „Dar życia jest wszystkim. Nie może być zastąpiony niczym innym. Dlatego powinniśmy je zawsze chronić” - powiedziała córka świętej.
 
Podczas spotkania w sejmowej Sali Kolumnowej Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia Paweł Wosicki przekazał posłom apel Federacji, wzywający parlamentarzystów do troski o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI (pk) - 30.03.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (VirginiaMol) - FP
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.