Włochy: Senacka debata o związkach partnerskich

Włoski Senat ma rozpatrzyć projekt ustawy legalizującej homoseksualne związki partnerskie. Projekt dopuszcza adopcję dziecka jednego partnera przez drugiego, a także rentę rodzinną po zmarłym partnerze. Sprawa budzi wiele kontrowersji nawet w rządzącej koalicji.


 
Jak dotąd, Włosi konsekwentnie nie przyznawali żadnego statusu związkom osób tej samej płci. Jednak centrowo-lewicowy rząd premiera Matteo Renziego obiecał zmienić to do końca bieżącego roku. W czerwcu br. przez Włochy przeszła fala wielusettysięcznych demonstracji przeciwko związkom partnerskim homoseksualistów.

W lipcu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, rozpatrując skargę trzech włoskich par jednopłciowych, orzekł, iż o ile państwa nie mają obowiązku wprowadzania „małżeństw” homoseksualistów, o tyle powinny im zapewnić przynajmniej „instytucję cywilnego związku partnerskiego”.

Trybunał ukarał Włochy za brak regulacji prawnych w tej kwestii. Państwo włoskie musi wypłacić skarżącym parom zadośćuczynienie „za straty moralne z powodu naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego".
 
Ponieważ zalegalizowanie homo-związków wywołuje kontrowersje nawet w rządzącej koalicji, aby ominąć blokowanie projektu na poziomie parlamentarnych komisji, premier zdecydował się wnieść go od razu do Senatu. Stamtąd ma ewentualnie trafić do Izby Deputowanych.
 
Włosi przewidują, że rozpoczęta w parlamencie równoległa debata nad budżetem na rok 2016, zepchnie na drugi plan problematykę jednopłciowych związków partnerskich.

 

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Onet - 14.10.2015 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (clarita) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.