Aborcja w Irlandii Płn. stała się faktem!

Nie pomogły protesty, petycje lekarzy i pielęgniarek, wielka manifestacja oraz prośby do polityków. Od 21 października weszła w życie ustawa, uchwalona przez Parlament Brytyjski, legalizująca aborcję w Irlandii Północnej. Wprowadzone zostało prawo, które czyni z Irlandii Północnej potencjalnie jeden z najbardziej proaborcyjnych krajów świata – napisali tamtejsi biskupi w specjalnym oświadczeniu. Jest to tragiczny dzień nie tylko dla nienarodzonych dzieci, ale i dla naszej lokalnej demokracji – dodali hierarchowie.

Do tej pory usunięcie ciąży w Irlandii Północnej było dozwolone tylko w przypadkach, gdy istniało poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Jednak w lipcu br. brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę, która liberalizuje prawo aborcyjne. Przepisy mógł zablokować jedynie autonomiczny rząd Irlandii, ale ten, w wyniku sporów katolików i protestantów, upadł dwa lata temu i teraz sprawami tego kraju kieruje bezpośrednio Londyn. W związku z tym, że do 21 października główne partie na Północy nie utworzyły autonomicznego rządu, proaborcyjna ustawa weszła w życie.

Prawo do życia nie jest nam dane przez żadną ustawę czy rząd, dlatego prawa, które wspierają zabijanie są niesprawiedliwe i należy stawić im opór” – napisali irlandzcy biskupi. Nasi przedstawiciele mieli czas i władzę, aby zapobiec wprowadzeniu drakońskiego ustawodawstwa dotyczącego aborcji, ale zdecydowali się tego nie robić. Obowiązkiem obywateli jest teraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności – przypominają hierarchowie.

Biskupi wyrazili także zaniepokojenie w związku z redefinicją małżeństwa, którą wprowadza nowe prawo. Stawia ono bowiem związek dwóch osób tej samej płci na równi z małżeństwem. Tylko związek kobiety i mężczyzny jest otwarty na poczęcie potomstwa, dlatego nie może on być stawiany na równi ze związkami gejów i lesbijek – napisali irlandzcy biskupi.

Zdaniem hierarchów nie wszystko jest jeszcze stracone. Lokalne władze ciągle mogą się dogadać i utworzyć rząd. To pozwoliłoby zająć się narzuconymi Irlandii Północnej ustawami oraz szeregiem innych kwestii, takich jak opieka społeczna, służba zdrowia i edukacja. Priorytetem jest jednak ochrona nienarodzonych dzieci. Apelujemy więc do lokalnych partii o podwojenie wysiłków na rzecz utworzenia rządu. Wasz brak umiejętności porozumienia odbije się najbardziej na dzieciach, czyli na przyszłości naszego kraju – napisali biskupi.

Źródło: Watykan News, art. Łukasz Sośniak SJ – 22 października 2019

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.