Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Papierosowy dym niszczy płodność

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Palenie papierosów, nawet bierne, jest jednym z czynników poważnie obniżających płodność kobiet. Sprzyja także wcześniejszemu starzeniu się i przyspiesza menopauzę.
 
Panie, które paliły lub były narażone na bierne palenie, zgłaszały problemy z zajściem w ciążę, a ostatnią miesiączkę miały przed ukończeniem 50 lat. Do takich ustaleń doszli naukowcy analizujący zdrowie prokreacyjne grupy kobiet palących (aktywnie i biernie) oraz grupy kobiet, które same nigdy nie paliły i były słabo narażone na bierne palenie.
 
Andrew Hyland, epidemiolog z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo (USA), który kierował pracami zespołu badawczego, potwierdził, że już wiele wcześniejszych badań ujawniło negatywny wpływ palenia na płodność i zdrowie ginekologiczne kobiet. Natomiast znacznie mniej uwagi poświęcono skutkom biernego palenia w kontekście niepłodności i przedwczesnej menopauzy.
 
Dr Hyland i jego współpracownicy przeanalizowali dane ponad 88,7 tys. amerykańskich kobiet uczestniczących w obszernym programie badawczym - Women's Health Initiative Observational Study. Program był realizowany w latach 1993-1998 przez rządowe Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH).
 
Na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez uczestniczki na początku badań, około 15 proc. respondentek spełniało kryteria niepłodności - nie mogły zajść w ciążę przez co najmniej rok. Natomiast około 45 proc. kobiet przeszło wczesną menopauzę, czyli zakończyły miesiączkowanie przed ukończeniem 50. roku życia.
 
Okazało się, że niekorzystna statystykę podwyższały kobiety palące papierosy. Dr Hyland zwrócił uwagę, że ekspozycja na dym papierosowy może wpływać na kształtowanie się poziom hormonów regulujących cykl miesiączkowy. Wiele wskazuje na to, że ów niekorzystny wpływ dymu kumuluje się w całym życiu kobiety.

„Jeśli chodzi o zalecenia dla lekarzy, to należy doradzać kobietom w wieku rozrodczym, aby ograniczyły swój kontakt z dymem papierosowym” - powiedział dr Hyland.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI PL na podstawie serwisu informacyjnego Reuters - 16.12.2015 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (inatashko) - FP
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe


materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag