Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Nike chciało ukarać lekkoatletkę, która zaszła w ciążę i zamierzała urodzić dziecko – nie dała się!

Allyson Felix, znana na całym świecie jako jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek lekkoatletycznych wszechczasów, która ma na swoim koncie aż dziewięć medali olimpijskich, zaszła w ciążę i zamierzała donosić i urodzić swoje dziecko. Problem w tym, że miała podpisany kontrakt sponsorski z firmą Nike. Spodziewając się kłopotów początkowo usiłowała zachować swoją ciążę w tajemnicy. Jednak dosyć szybko zrozumiała, że to nie ma sensu, bo robienie tajemnicy ze swojego upragnionego macierzyństwa to poważny błąd. Poza tym z czasem i tak sprawa stawała się oczywista. Nie mogła bowiem podejmować zwyczajnych treningów z uwagi na bezpieczeństwo dziecka.

Feliks zdecydowała się poinformować sponsora, że jest w ciąży, a wtedy władze korporacji Nike zapowiedziały zmniejszenie wypłacanego jej stypendium do 70% tylko z powodu ciąży. Można to było uznać za szykanowanie z tego powodu, że sportsmenka uznała ciążę i zdrowie swojego dziecka za ważniejsze od udziału w zawodach. W podtekście całej sprawy była sugestia przerwania ciąży dla kontynuowania kariery sportowej, co jak wiadomo wiele zawodniczek robi.

Feliks jednak postanowiła zawalczyć ze sponsorem. Powiedziała: Jestem jedną z najszerzej promowanych przez Nike lekkoatletek. Kto mógłby zapewnić zawodniczkom ochronę macierzyństwa, jeżeli nie ja? Tę jej wypowiedź opublikował New York Times i sprawa stała się głośna. Miała nadzieje, że jej zdecydowana postawa pomoże innym zawodniczkom, które podobnie jak ona, przez lata martwią się, że założenie rodziny i macierzyństwo oznacza poważne ryzyko dla ich karier sportowych.

Po ciężkim zatruciu ciążowym Feliks urodziła dziecko przez cesarskie cięcie w 32 tygodniu ciąży. W sierpniu ubiegłego roku dzięki niej i innym zawodniczkom, które ją mocno popierały i przyłączyły się do publicznej debaty na ten temat, firma Nike zdecydowała się zmienić zasady sponsoringu. Zapewniła, że zawodniczki, które poczną dziecko, nie będą więcej szykanowane. Stypendium nie będzie obniżone przez okres 18 miesięcy, od 8 miesięcy przed terminem porodu. Ta precedensowe decyzja ma także dotyczyć innych dziedzin sportu, w których zawodniczki podpisują kontrakt z tą marką odzieżową.

Sama Felix ostatecznie zdecydowała się podpisać nową umowę z firmą Athleta. O swoich doświadczeniach opowiada teraz mediom. Obrońcy życia z Life Action podkreślają, że dzięki jej postawie dokonał się prawdziwie milowy krok w walce z dyskryminacją zawodniczek sportowych z powodu macierzyństwa, co w praktyce oznacza też uratowanie życia wielu dzieci, które poczęły się w czasie kariery sportowej ich matek.

Źródło: KAI/LiveAction.org 26 września 2019 .

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag