Indie: dalsze kontrowersje wokół surogacji

Lekarze w Indiach domagają się większej kontroli w klinikach zajmujących się zapładnianiem surogatek, matek do wynajęcia w celu donoszenia cudzego dziecka. Jest to reakcja na śmierć 42-letniej kobiety, która została poddana tej praktyce pomimo jednoznacznych przeciwwskazań medycznych. Była chora na gruźlicę oraz cierpiała na poważną depresję. Do tragedii doszło w New Delhi.

W specjalnej petycji skierowanej do władz centralnych lekarze przypominają, że surogacja wciąż pozostaje przede wszystkim dochodowym biznesem, który w żadnej mierze nie bierze pod uwagę dobra matki i jej potrzeb. Wskazują, że chociaż ostatnio Indie położyły częściowo kres sprzedawaniu i wykorzystywaniu kobiecego ciała w postaci tzw. „macicy do wynajęcia”, to jednak ten proceder wciąż się szerzy, a klinki znajdują sposób na ominięcie zakazu surogacji w celach komercyjnych.

Szacuje się, że roczny dochód trzech tysięcy prywatnych klinik zajmujących się w Indiach komercyjną surogacją wynosi ponad 400 mln dolarów rocznie. Co roku pozyskuje się w ten sposób 25 tys. dzieci.

Warto zauważyć, że niegodziwa praktyka „macicy do wynajęcia” w wielu kręgach kulturowych nie budzi już żadnych wątpliwości. Nazywana jest „gestem miłości”, a krytykę „pozyskiwania” w ten sposób dzieci, m.in. dla par gejowskich, nazywa się homofobią. Można tu przytoczyć prasowe tytuły z ostatnich dni: Ricky Martin znów zostanie ojcem: w drodze czwarte dziecko czy Piosenkarz ogłosił, że wraz z mężem Jwanem Yousefem oczekują kolejnego dziecka. Bez znaczenia pozostaje fakt, że dwaj mężczyźni nie mogą począć wspólnego dziecka. Kompletnie pominięta zostaje też matka tego dziecka i/lub surogatka – kobieta, która nosi go pod sercem. W całym dyskursie nie pojawia się też dobro dziecka. Staje się ono produktem pragnień, który powstaje dzięki długiej linii produkcyjnej – poczynając od zapłodnienia pozaustrojowego poprzez rozwój w obcej mu macicy, kończąc na przekazaniu kupionego towaru homoseksualnej parze.


 Źródło: Watykan News – 1 października 2019 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.