Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Senatorowie RP apelują o świętowanie Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia

O uwzględnienie specjalnego charakteru Narodowego Dnia Życia (24 marca) i Dnia Świętości Życia (4 kwietnia) zwróciła się do instytucji państwowych, samorządów, szkół i organizacji pozarządowych grupa senatorów RP. Parlamentarzyści wezwali również rodziny, aby w tych szczególnych dniach znalazły czas na wspólne świętowanie oraz refleksję nad darem życia. Przedstawiamy Państwu tekst apelu:
 
Senat RP – 11 marca 2016 r.
 
W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Życia, obchodzonym zgodnie z uchwałą Sejmu RP 24 marca, a także Dniem Świętości Życia, obchodzonym 4 kwietnia, zwracamy się do wszystkich o uwzględnienie szczególnego charakteru tych dni.
 
W Sejmowej uchwale ustanawiającej 24 marca Narodowym Dniem Życia czytamy, że jest on: „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.
 
Encyklika „Evangelium Vitae” wskazuje natomiast, że istotą Dnia Świętości Życia jest: „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.
 
Zwracamy się do instytucji państwowych, samorządów, szkół, organizacji pozarządowych, wspólnot, o uwzględnienie idei tych dni.
 
Zwracamy się szczególnie do rodzin, aby z okazji tych dni znalazły czas wspólne świętowanie i refleksję nad darem życia.
 
Janina Sagatowska, Senator RP
Małgorzata Kopiczko, Senator RP
Antoni Szamański, Senator RP
Rafał Ślusarz, Senator RP
Andrzej Kamieński, Senator RP
Czesław Ryszka, Senator RP
Jerzy Czerwieński, Senator RP
Jan Maria Jackowski, Senator RP
Aleksander Bobko, Senator RP
Andrzej Pająk, Senator RP
 
***
Narodowy Dzień Życia został ustanowiony w 2004 r. i obchodzony jest 24 marca. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma „motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”. Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (w tym roku z racji Wielkiego Piątku przeniesiona na 4 kwietnia). Była to odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI (lk/ br) – 15.03.2016 r.]

Zdjęcie: Dzięki uprzejmości FreeDigitalPhotos.net (David Castillo Dominici)/ Image courtesy of FreeDigitalPhotos.net (David Castillo Dominici)
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag