Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Palenie podczas ciąży naraża na szwank płodność córki

Dziewczynki, których matki paliły podczas ciąży, rodzą się z podwyższonym poziomem testosteronu, co może negatywnie wpływać na ich przyszłą gospodarkę hormonalną i funkcje rozrodcze – twierdzą badacze z Cigli State Training Hospital w Turcji.

Naukowcy zaobserwowali, że dziewczynki narażone na działanie dymu papierosowego w okresie płodowym, cechują się po porodzie większym dystansem anogenitalnym (AGD) – odległością pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej.

Sugeruje to, że w życiu prenatalnym otrzymały sporą dawkę testosteronu (męskiego hormonu płciowego) i w wyniku tego mogą mieć w przyszłości problemy natury hormonalnej i metabolicznej, łącznie z upośledzeniem funkcji rozrodczych.

W ramach badania dokonano pomiarów AGD u nowo narodzonych dzieci palących kobiet - 56 dziewczynek i 64 chłopców. Stwierdzono, że u dziewczynek dystans anogenitalny był tym większy, im więcej w ciąży paliła ich matka. U chłopców zależność pomiędzy paleniem papierosów a odległością anogenitalną nie występowała.

Znaczący wzrost AGD u dziewczynek narażonych na dym papierosowy może być wskaźnikiem nadmiernej ekspozycji na testosteron, która stwarza ryzyko krótko- i długoterminowych problemów zdrowotnych, np. z metabolizmem i płodnością. Potrzeba dalszych badań, by wyjaśnić związek pomiędzy paleniem u kobiet, wzrostem AGD i problemami zdrowotnymi u dziewcząt – mówi dr Deniz Ozalp Kizilay, jeden z autorów pracy.

Specjaliści planują śledzić dalsze losy badanych dziewczynek, aby przekonać się, jakie pojawią się u nich długoterminowe efekty ekspozycji na dym papierosowy.

Rezultaty badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej (ESPE), która odbywała się w dniach 19-21 września w Wiedniu.

Źródło: Wiadomości PAP – 23 września 2019

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag