Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

O kolejnych etapach Synodu nt. rodziny

Z Polski w pracach Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym udział bierze delegacja episkopatu w składzie: arcybiskupi Stanisław Gądecki i Henryk Hoser oraz bp Jan Wątroba.

Nasi ojcowie synodalni na bieżąco omawiają problematykę obrad.

"W pierwszym etapie Synodu przedstawiono niezwykle bogaty i różnorodny materiał na temat wyzwań, jakie stoją przed współczesną rodziną” – poinformował abp Henryk Hoser. Polski hierarcha pierwszą część obrad określił mianem spojrzenia "horyzontalnego" na rodzinę, czyli na jej liczne problemy.

 

Tak więc, mówiono o osłabieniu więzi wewnątrz rodziny na skutek postaw tworzących ją osób: małżonków, rodziców i dzieci. Odniesiono się również do kryzysu więzi w relacjach rodzinnych w kontekście Kościoła i społeczeństwa.

Zwrócono uwagę na uwarunkowania socjo-kulturalne, ekonomiczne, polityczne i prawne, dotyczące rodziny. Rodziny w większości krajów świata nie mogą zaspokoić swoich elementarnych potrzeb, nie mówiąc o dostępie do wyższych dóbr jak wykształcenie, dobrze płatna praca, aktywny udział w społeczeństwie, czy służba zdrowia.

Wspomniano także o nowych wyzwaniach, takich jak np. "mutacje antropologiczne" będące próbami innego niż dotychczas spojrzenia na istotę człowieka.

Bp Jan Wątroba podkreślił, że ważnym elementem był apel uczestników Synodu, aby w jego końcowym dokumencie na początku zaakcentowano przede wszystkim "piękno rodziny, która żyje zgodnie z Ewangelią i nauczaniem Kościoła". Przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski stwierdził: "Wielu mówców podkreślało, że mimo trudności i kryzysów wiele rodzin znajduje w sobie dość sił, aby dzięki wierze je przezwyciężyć i takich rodzin jest bardzo dużo".

W drugim etapie uczestnicy Soboru przedyskutują jak powinna wyglądać rodzina w świetle Objawienia. Rozważania zogniskują się wokół "planu Bożego" wobec rodziny. Biskupi będą debatować nad tym, czym jest rodzina i czym powinna być, jakie są jej elementy konstytutywne i jaka jest jej misja. Ojcowie synodalni spodziewają się, że po tychże dyskusjach będzie można powiedzieć, jakie są stałe elementy ludzkiej rodziny.

Zwracano uwagę jak wielkim darem dla całego świata jest rodzina katolicka. Powinna być zatem przedmiotem największej troski Kościoła. Dlatego trzeci etap Synodu będzie poświęcony wypracowaniu duszpasterskiego działania na rzecz rodziny.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI (kw) – 09.10.2015 r.]

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag