Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Przygotowania do wielkiego odpustu M. B. Częstochowskiej w Ekwadorze

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Guayaquil – w zachodnim Ekwadorze nad Oceanem Spokojnym znajduje się parafia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Polacy wiedzą, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przypada 26 sierpnia. To wielkie święto i dzień odpustu, więc wiele osób w tym dniu odwiedza Sanktuarium Jasnogórskie.

Mało, kto natomiast zdaje sobie sprawę, że kościołów pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej jest całkiem sporo, nie tylko w Polsce, ale rozrzuconych po świecie.

W tym roku wyjątkowe święto obchodzi parafia M. B. Częstochowskiej w Guayaquil Ekwadorze. W czasie odpustu parafię odwiedza bowiem Ikona Częstochowska wędrująca „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia.

Skąd wzięła się parafia p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Dalekim Ekwadorze – dosłownie po drugiej stronie kuli ziemskiej, na samym równiku? Do długa i wzruszająca historia.

13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra na Watykanie zgromadził się olbrzymi tłum. Ojciec Święty Jan Paweł II jechał aleją, otoczony ludźmi, którzy podawali mu dzieci i wiwatowali. Nikt się nie spodziewał, że cokolwiek złego może się wydarzyć. Padły strzały z niewielkiej odległości. Zaczęła się walka o uratowanie życia papieża. Wszyscy byli w szoku. Cały Kościół rzucił się na kolana, prosząc Maryję, aby uprosiła ratunek dla niego.

Wszystkie kanały telewizyjne na całym świecie podawały informacje z Rzymu. Przed ekranem telewizora modlił się także ówczesny abp Guayaquil Bernardino Echeverria Ruiz OFM. W telewizorze zobaczył, że tam daleko na Placu Świętego Piotra modli się grupa pielgrzymów z Polski. Mieli ze sobą wizerunek Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, który zamierzali ofiarować Ojcu Świętemu. Po zamachu spontanicznie ustawili go na papieskim tronie i padli na kolana, prosząc Maryję o ratunek. Ich spontaniczna, głęboka modlitwą bardzo poruszyła arcybiskupa z dalekiego Ekwadoru. W intencji uratowania życia papieża postanowił ofiarować Matce Bożej coś wyjątkowego. Ta myśl powstała głęboko w jego sercu – zbudujemy Ci Matki Najświętsza nową świątynię, właśnie pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, która w świętej Ikonie czcił Ojciec Święty, a nawet nazywał Ją swoją Mamą.

Już jako administrator Ibarry abp Echeverria w liście z 1993 roku napisał: Gdy w Ekwadorze dowiedzieliśmy się o zamachu na papieża Jana Pawła II, wszyscy odczuwaliśmy głęboki ból i modliliśmy się o uratowanie jego życia. Poruszony wiadomościami z Watykanu, wszedłem do katedry w Guayaquil i zwróciłem się do zgromadzonego tłumu ludzi, aby zjednoczyli się w modlitwie o ocalenie Ojca Świętego. Była to chwila wielkiej udręki i porywu wiary. Mając przed sobą wielu wiernych, podniosłem głos i powiedziałem: Dziewico Częstochowska, Matko kochająca Ojca Świętego, ocal jego życie! W imieniu archidiecezji Guayaquil obiecuję, że jeśli ocalisz papieża, zbuduję Ci kościół w naszym mieście – Guayaquil.

I tak się stało! Budowa nowego kościoła nie jest łatwym zadaniem, ale w tym przypadku wszystko działo się w niemal cudowny sposób. Ojciec Święty Jan Paweł II znał obietnicę arcybiskupa Guayaquil i wzruszony podarował dla nowo powstającej parafii dużą kopię Ikony Częstochowskiej do ołtarza głównego, którą otrzymał w podarunku od polskiego artysty. Bardzo podobną do tej, którą grupa Polaków umieściła na papieskim tronie w najtrudniejszych chwilach po zamachu.

Trzeba było zorganizować zbiórkę darowizn na budowę tego kościoła, co nie było łatwe. Tymczasem, zupełnie przypadkowo, ktoś rozpuścił plotkę, że arcybiskup Echeverria zamierza odejść, więc spontanicznie przygotowano uroczystość pożegnania. Wiadomość okazała się fałszywa, ale zebrani wykorzystali tę okazję do zebrania darów na budowę kościoła.

Największym zaskoczeniem był wynik rozmowy z przedstawicielem miejscowej grupy grekokatolickiej, która otacza wielką czcią Ikonę Częstochowską. Powiedział on otwarcie, że dotychczas nie wspomógł tej sprawy, ale jeżeli arcybiskup chce, aby zbudował tę świątynię, zrobi to bez niczyjej pomocy. I tak się stało!

Ojciec Święty Jan Paweł II 31 stycznia 1985 roku podczas pielgrzymki do Ekwadoru odwiedził świątynię p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, która powstała jako wotum dziękczynne za uratowanie jego życia. Konsekrował wtedy ten kościół, powierzając go Matce Bożej Częstochowskiej, patronce i Królowej Polski.

Wizyta pielgrzymującej przez świat Ikony Częstochowskiej jest dla tej parafii wielkim wydarzeniem. Wierni czekają już od dwóch lat.

Ona musiała tam przyjechać właśnie na ten odpust., w uroczystość Panny Maryi Częstochowskiej. Wierni tej parafii są bardzo przejęci tą wizytą. Już od dłuższego czasu przygotowują się do tego wydarzenia. Trwa nowenna, w czasie które Ikona odwiedza różne ważne miejsca na terenie parafii, gdzie jest przyjmowana bardzo uroczyście. Świętować będą w poniedziałek 26 sierpnia! Wieczorem przed Mszą św. będzie wspólnie odmawiany Różaniec, a po nabożeństwie odbędzie się koncert Mariany na żywo, który zakończy pokaz fajerwerków.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag