Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Brytyjska firma oferuje „urlop menstruacyjny”

W ramach nowej inicjatywy, która ma na celu „zsynchronizowanie rytmu pracy kobiety z naturalnym rytmem jej organizmu”, brytyjska firma oferuje pracownicom wolne od pracy z powodu menstruacji.
 
Dyrektor firmy „Coexist” (31 pracowników, w tym siedmiu mężczyzn) ma nadzieję, że nowa polityka kadrowa pomoże znieść tabu wokół "kwestii kobiecych". Bex Barter powiedziała dziennikarzom: „Niektóre z pań wprost wiją się z bólu, ale przychodzą do pracy, bo wstydzą się brać wolne z powodu takiej niedyspozycji”.
 
Baxter stwierdziła, że dając kobietom wolny dzień podczas miesiączki, firma może poprawić wskaźniki wydajności: "Istnieje błędne przekonanie, że takie przerwy czynią firmę mniej produktywną. W rzeczywistości chodzi o dostosowanie czasu pracy do naturalnego cyklu kobiecego organizmu".
 
Przypomniała biologiczny fakt, że zaraz po miesiączce, kobiety są trzy razy bardziej wydajne niż w trakcie menstruacji.
 
Idea "polityki cyklu" nie jest czymś zupełnie nowym w historii regulacji dotyczących czasu pracy. Pierwszym krajem, gdzie wprowadzono „menstruacyjne wolne” była Japonia i to już w 1947 roku. Podobne rozwiązania funkcjonują w Korei Południowej, Tajwanie oraz Indonezji. Natomiast pierwszą firma na świecie, która „urlop menstruacyjny” włączyła do swego wewnętrznego kodeksu pracy jest Nike.

Według danych brytyjskiego Narodowego Systemu Zdrowia (NHS), aż 14 proc. kobiet nie jest w stanie przyjść do pracy z powodu bólu menstruacyjnego. Inne badania pokazują, że jedna na 10 kobiet regularnie pozostaje w łóżku z powodu bolesnego miesiączkowania. Kolejne 40 proc. przyznaje, że wprawdzie przychodzą do pracy, ale ból jest na tyle silny, że nie są w stanie skupić się na swoich obowiązkach.

W firmie „Coexist” pomysł „urlopu menstruacyjnego’ został entuzjastycznie przyjęty przez wszystkich pracowników. Zbyt długo funkcjonowało tabu dotyczące przykrych dolegliwości związanych z miesiączkowaniem. Szczególnie tam, gdzie firma jest zdominowana przez mężczyzn. „A my chcemy zapewnić naszym pracownicom komfort psychiczny i fizyczny, również w czasie menstruacji”: powiedziała Bex Barter.

[Na podstawie serwisu informacyjnego FoxNews/ Health – 02.03.2016 r.; także: F5]

Zdjęcie: MorgueFile (iamnotpablo) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag