KEP wzywa do pełnej ochrony ludzkiego genomu

"Parlament powinien podjąć pracę nad pełną ochroną prawną genomu człowieka w Polsce" – apeluje Zespól Ekspertów ds. Bioetycznych KEP.
 
W odpowiedzi na zalegalizowanie w Wielkiej Brytanii eksperymentów związanych z genetyczną modyfikacją ludzkiego embrionu, Zespół wyda oświadczenia "Genom człowieka - dziedzictwo i zobowiązanie", w którym przestrzega przed zgubnymi skutkami tych działań.
 
Brytyjska Komisja ds. Płodności i Embriologii Człowieka (HFEA) wydała zgodę na eksperymenty z wykorzystaniem ludzkich embrionów, powołanych do życia metodą sztucznego zapłodnienia (in vitro).
 
„Budzi to nasz ogromny niepokój. Takie manipulacje na materiale genetycznym prowadzone na zarodkach mogą zaburzać cały genom człowieka. Jeśli będzie on przekazywany z pokolenia na pokolenie może to nawet zagrozić istnieniu ludzkiej populacji” - ostrzega prof. Alina Midro, specjalizująca się w genetyce klinicznej.
 
"Z naszego DNA wybierany jest pewien odcinek, który jest wycinany. Następnie albo to się zrasta albo w to miejsce można wstawić inną informację genetyczną" - tłumaczy prof. Midro. Zwraca uwagę, że celem tej metody jest nie tylko badanie funkcjonowania pewnych genów, ale również wykorzystywanie embrionów jako materiału do pozyskiwania komórek macierzystych.
 
„To jest nie do przyjęcia. Takie działania są bioetycznie naganne” – stanowczo podkreśla prof. Midro.
 
Podczas obrad Zespół zajął się również negatywnymi skutkami stosowania metody in vitro. Zwrócono uwagę, że sama metoda zapłodnienia pozaustrojowego prowadzi do różnych zaburzeń, ponieważ prowadzona jest często w warunkach środowiskowych szkodliwych dla rozwijającego się dziecka. Jak podkreśliła prof. Alina Midro, procedury sztucznego zapłodnienia godzą w godność człowieka będącego we wczesnym stadium embrionalnym.
 
Naukowcy nie znają jeszcze wszystkich mechanizmów, które w czasie stosowania metody in vitro mogą szkodzić genomowi poczętego dziecka. Z powodu wad genetycznych często nie dożywa ono porodu – odchodzi drogą samoistnego poronienia lub w wyniku manipulacji lekarskich czy celowego usmiercenia. Co gorsza, zaburzenia genetyczne, z którymi urodzi się dziecko poczęte in vitro, mogą być dziedziczone przez kolejne pokolenia.
 
"Parlament powinien podjąć pracę nad pełną ochroną genomu człowieka w Polsce, ponieważ nawet najlepsze zdobycze współczesnej biotechnologii nie mogą być wykorzystywane przeciwko człowiekowi" - zaapelował Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI (jm) - 04.03.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.