Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Monako chroni poczęte życie, ale nie chce karać kobiet

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Feministki w Parlamencie Europejskim atakowały Polskę, że ma najbardziej restrykcyjne w Europie prawo dotyczące aborcji. Zapomniały o Monako, które co prawda jest małe, ale ma największą w Europie gęstość zaludnienia. Monako to najmniejsze po Watykanie państwo na świecie. Znajduje się w południowej Europie, na Lazurowym Wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Aborcja była w Monako wcześniej była całkowicie zabroniona. Dopiero w 2009 roku władze nieco zliberalizowały to prawo. dopuszczając tzw. wyjątki. Obecnie aborcja jest dozwolona do 12 tygodnia ciąży tylko w następujących sytuacjach: 1 – gdy powstaje zagrożenie życia lub zdrowia fizycznego matki, 2 – gdy występuje duże prawdopodobieństwo poważnych i nieodwracalnych wad rozwojowych u dziecka oraz 3 – w przypadku gwałtu. Nadal jednak prawo zasadniczo zabrania aborcji. Za jej dokonanie, zarówno przez kobietę, jak i lekarza, grozi do 10 lat więzienia.

Władze Monako zamierzają to nieco zmienić i odstąpić od karania kobiet. Przy czym nadal ma zostać utrzymana kara od 5 – 10 lat więzienia dla dokonujących jej lekarzy. Jednakże będą oni mieli prawo doradzania brzemiennej kobiecie, aby dokonała aborcji za granicą.

Projekt nowej ustawy został skierowany 2 sierpnia do parlamentu – Rady Narodowej Monako, który ma się nim zająć na najbliższym posiedzeniu. Według przewidywań ustawa powinna zostać przyjęta w ciągu najbliższych miesięcy.

Obecny projekt ustawy co prawda nie oznacza liberalizacji aborcji, ale jest krokiem w tym kierunku. Zalegalizowanie doradztwa turystyki aborcyjnej w praktyce będzie oznaczać, że przerwanie ciąży będzie w pełni dostępne. We Francji nie ma takich ograniczeń, a granica jest bardzo blisko. Co prawda Monako ma pełną suwerenność i nie należy do Unii Europejskiej, ale posiada szczególny układ dyplomatyczny z Francją. Ma też prawo do stowarzyszenia z krajami wchodzącymi w skład UE oraz możliwość wprowadzenia euro jako waluty narodowej. Wyjechanie za granicę nie stanowi więc problemu.

Katolicyzm jest oficjalną religią państwową Monako. Katolikami jest 82% mieszkańców. Jak podkreśla abp Bernard Barsi, to zobowiązuje, a sprawa ochrony życia dziecka w okresie prenatalnym jest prawdą fundamentalną i nie podlega dyskusji.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna – 6 sierpnia 2019

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag