Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Stany Zjednoczone przywracają karę śmierci

W czwartek 24 lipca 2019 Amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o przywróceniu po 16 latach możliwości stosowania kary śmierci przez federalny wymiar sprawiedliwości. Jednocześnie zaplanowano egzekucję pięciu więźniów prawomocnie skazanych na karę śmierci za morderstwa i zbrodnie seksualne.

Prokurator generalny William Barr oświadczył: – Kongres wyraźnie zezwolił na karę śmierci na mocy ustawy przyjętej przez przedstawicieli narodu w obu izbach Kongresu i podpisanej przez prezydenta. Jednocześnie podkreślił, że Ministerstwo Sprawiedliwości przestrzega rządów prawa, wskazując, że resort popiera  wykonywanie wyroków zasądzonych przez wymiar sprawiedliwości. Jesteśmy to winni ofiarom i ich rodzinom – dodał.

Jednocześnie resort sprawiedliwości poinformował, że zaplanowano egzekucje pięciu skazanych więźniów. Zostaną oni straceni poprzez wstrzyknięcie substancji chemicznej  „pentobarbitalu”, zamiast stosowanej wcześniej mieszanki trzech substancji. Wyroki maja być wykonane w grudniu bieżącego roku i styczniu następnego.

BCC News na swoim portalu podaje, że czwartkowa decyzja znosi nieformalne moratorium na federalną karę śmierci, stosowane od czasu egzekucji w 2003 r. Louisa Jonesa Jr, 53-letniego weterana wojny w Zatoce Perskiej, za porwanie i zabójstwo 19-letniej żołnierki Tracie Joy McBride.  

W Stanach Zjednoczonych kara śmierci została zakazana na szczeblu stanowym i federalnym decyzją Sądu Najwyższego w 1972 r., Przywrócono ją jednak w 1988 roku.

Centrum Informacji o Karze Śmierci podaje, że w latach 1988-2018 w USA karę śmierci orzeczono wobec 78 osób, ale od tego czasu wykonano zaledwie trzy wyroki. Ludzie ci czekają latami w więzieniu na decyzję w ich sprawie w poczuciu, że wyrok każdego dnia może zostać wykonany. Obecnie na wykonanie wyroku kary śmieci czeka w USA 62 więźniów.

Źródło: TVPINFO – 26 lipca 2019

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag