Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Nawet w Japonii – Marsz dla Życia w centrum Tokio

W dniu Święta Morza 15 lipca przez centrum Tokio przeszli uczestnicy Marszu dla Życia. W tym roku przewodniczył mu bp Francis Xavier Hiroaki Nakano, ordynariusz diecezji Kagoshima. Po raz pierwszy wzięło w nim udział dwóch biskupów japońskich.

Marsz dla życia rozpoczął się Mszą św. w intencji nienarodzonych celebrowaną w kościele w Tsukiji w Tokio (najstarszym koście katolickim – dawnej pierwszej katedrze pw. św. Józefa). Mszę koncelebrowało 6 duchownych, w tym biskup diecezji Kagoshima oraz biskup pomocniczy diecezji Osaka i duszpasterz polonii japońskiej o. Paweł Janociński. Homilię wygłosił biskup Kagoshimy Francis Xavier Hiroaki Nakano. W ulotce dla uczestników marszu biskup zaapelował, aby głośno wołać w obronie tych, którzy nie mogą się sami bronić. Aby otworzyć oczy duszy nie tylko na rzeczy widzialne, ale również na to, co niewidoczne.

W swoim kazaniu bp Nakano odniósł się do odwiedzin Maryi w domu św. Elżbiety. To spotkanie świętych niewiast w stanie błogosławionym jest symbolem powiedzenia „tak” tajemnicy życia i związanemu z nią Bożemu planowi dla każdego poczętego dziecka –  powiedział. Nawiązał też do współczesnej kultury japońskiej, która bywa przewrażliwiona na punkcie „bezpieczeństwa”, także w kwestii aborcji. Ludzie nie potrafią uszanować tajemnicy przyjścia nowego życia, kierując się wszystkimi możliwymi i naciąganymi tłumaczeniami.

Podobnie jak w na marszu w roku ubiegłym po Mszy św. uczestnicy wyszli na ulice, niosąc  różne transparenty i wachlarze z hasłami pro-life. W ciągu godziny ok. 300 osób przeszło ulicami dzielnicy Ginza i Hibiya, niedaleko gmachu parlamentu oraz budynków ministerstw, Szli koło centrum handlowego Ginza, przez dzielnicę Nihonbashi oraz park Hibiya. Nieśli też figurę Matki Bożej Fatimskiej, która tym samym przeszła głównymi ulicami Tokio. Oprócz pieśni japońskich śpiewano litanie i pieśni w języku łacińskim. Wśród uczestników byli obecni nie tylko mieszkańcy Tokio, ale także grupy z diecezji Nagoi i Jokohamy. Większość obcokrajowców stanowili katolicy z Ameryki Południowej, ale przybyli także Amerykanie z kilku baz znajdujących się w pobliżu. Była także grupa z sióstr z Tajwanu i Filipin, które przyjechały specjalnie w tym celu, aby wesprzeć Marsz dla Życia w Tokio.

W ramach przygotowania marszu miesiąc wcześniej w kościele św. Ignacego w Tokio odbyło się spotkanie katolickich działaczy, duchownych, lekarzy i pielęgniarek. Spotkaniu przewodniczył bp Nakano, który w ramach Konferencji Episkopatu Japonii zajmuje się sprawami rodziny i działalnością w obronie życia. Podczas dyskusji kierujący ruchem obrony życia w Japonii Masaaaki Ikeda zwrócił uwagę, że problem aborcji w Japonii stanowi tabu, nawet w tutejszym Kościele katolickim. Twierdził, że niektórzy japońscy buddyści i szintoiści, także działający na rzecz obrony życia, są przekonani, że to właśnie Kościół katolicki najbardziej zdecydowanie stoi na straży poczętego życia ludzkiego. W tym celu potrzebne jest większe samookreślenie i odwaga, zwłaszcza ze strony katolickich kapłanów – powiedział Ikeda.

Japonia przoduje w światowych statystykach pod względem ilości przerywanych ciąży wśród nastoletnich dziewcząt. Dzieci zabijane są w łonie matki do 12 tygodnia życia. W ciągu roku dokonywanych jest ponad 200 tys. aborcji. Szacuje się, że od 1949 roku wskutek aborcji w Japonii zabito 38,5 mln dzieci w łonach matek.

Źródła: Wiadomości Watykańskie, Life Site News, Katolicka Agencja Informacyjna 16 lipca 2019

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag