Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Trybunał Konstytucyjny Kolumbii zaakceptował pobieranie narządów do przeszczepów od abortowanych dzieci

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dwóch naukowców z Kliniki Praw Środowiska i Zdrowia Publicznego wystąpiło do Trybunału Konstytucyjnego Kolumbii o ponowne zbadanie słuszności dalszego obowiązywania ustawy nr 1805 z 2016 roku, zakazującej przekazywania i stosowania do przeszczepów organów lub tkanek abortowanych dzieci.

Trybunał większością głosów (przy jednym głosie sprzeciwu) zniósł to ograniczenie, wyrażając zgodę na bezpłatne pobieranie tkanek i narządów od martwych płodów, które zginęły na skutek przerwania ciąży do przeszczepów i badan naukowych.

W uzasadnieniu Trybunał ogłosił, że decyzja ta jest prawidłowa, gdyż wiele osób długo czeka na przeszczep, co naraża ich zdrowie, a nawet życie. Przyznał słuszność powołanym ekspertom, którzy twierdzili, że poprzednio obowiązująca ustawa narusza prawo do ochrony zdrowia wielu chorych. Zabrania bowiem przeszczepiania tkanek i narządów pobieranych od płodów, chociaż wielu ludzi bardzo ich potrzebuje. Ponadto eksperci twierdzili, że zakaz prawny ogranicza możliwości badawcze, a tym samym postęp naukowy. Badania te bowiem mogłyby prowadzić do postępu w przygotowywaniu szczepionek, leków, zwalczaniu wirusów czy innych chorób. Argumentowali także, że zakaz ogranicza prawo do ochrony zdrowia, równego traktowania oraz prawa seksualne i reprodukcyjne. Trybunał przyznał im rację.

Aborcja w Kolumbii jest dozwolona tylko w trzech wyjątkowych przypadkach, co zostało wprowadzone 12 lat temu. Na skutek gwałtu w ciążę zaszło 5 713 dziewcząt  w wieku od 10 do 13 lat, ale pobieranie tkanek i narządów od ich abortowanych dzieci było zabronione. Wyrok Trybunału zmieni to całkowicie.

Jedynym sędzią, który zgłosił swój sprzeciw był Carlos Bernal Pulido. Stwierdził on, że zasada, na którą powołał się Trybunał, dotycząca ochrony praw człowieka, jego zdrowia, życia i  nietykalności osobistej, właśnie została naruszona w obliczu dużego ryzyka, że możliwość pobrania organów płodu będzie stanowiła zachętę dla praktyk aborcyjnych także w przypadkach niedozwolonych przez konstytucję. Podkreślił także, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że pobieranie tkanek czy narządów od abortowanych dzieci przyniesie komukolwiek korzyści zdrowotne. Zaznaczył także, iż nie ma żadnej pewności, że wyniki badań, jakie można uzyskać dzięki wykorzystaniu tkanek i narządów pobieranych od abortowanych dzieci, przyniosą jakiekolwiek korzyści.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że ustalenie czy te narządy i tkanki można wykorzystywać w badaniach wykracza poza zakres prawa o dawstwie narządów.

Źródła: El Tempo, Human Life International – 15 lipca 2019

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

 googlepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag