Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„Ciąża Plus” – darmowe leki dla matek w stanie błogosławionym

W ramach aktywnej polityki prorodzinnej rządu planowane jest wprowadzenie darmowych leków dla kobiet w ciąży, czyli w 100% refinansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt jest jeszcze w okresie konsultacji międzyresortowych i społecznych, ale są szanse, że zostanie zrealizowany w ciągu jednego do dwóch miesięcy.

Okres ciąży często wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi – albo takimi, które pojawiają się w ciąży albo takimi, z którymi kobiety zmagały się przed ciążą, np. z nadciśnieniem czy cukrzycą – powiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko – Takie leczenie w wielu przypadkach jest bardzo kosztowne i stanowi dosyć duże obciążenie, dlatego rząd wraz z ministrem zdrowia podjęli decyzję o przygotowaniu rozwiązania, które będzie wsparciem dla kobiet w ciąży.

Leki te będą oznaczane na receptach jako typu "C". Do ich wystawiania będą uprawnieni lekarze rodzinni i ginekolodzy, mający umowę z NFZ. Listę tych leków ustalą konsultanci krajowi. Na pewno nie obejmie ona witamin i suplementów diety. W najbliższych latach z tego programu może skorzystać ok. 400 tys. kobiet, spodziewających się narodzenia dziecka.

Minister poinformowała także, że w środę 3 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjentów, która likwiduje opłaty za pobyt w szpitalu opiekunów dzieci lub osób niepełnosprawnych. Dzięki niej szpitale nie będą mogły pobierać dodatkowych opłat od rodziców za towarzyszenie im w szpitalu. Dotychczas praktyka była bardzo różna: niektóre szpitale nie pobierały żadnych opłat, inne brały pieniądze nawet za krzesło czy korzystanie z toalety. Dla wielu rodziców, których dzieci były poważnie i przewlekle chore, było to bardzo duże obciążenie, które budziło wiele sprzeciwów społecznych.

- Mamy nadzieję, że nasze dzieci czy osoby niepełnosprawne będą mogły w pełni korzystać ze wsparcia najbliższych osób w tym bardzo trudnym okresie, jakim jest pobyt w szpitalu – podkreśliła wiceminister Szczurek-Żelazko.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag