Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Japonia: Znikające społeczeństwo

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Nowe dane spisowe opublikowane w Japonii informują, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba ludności tego kraju zmniejszyła się o prawie milion osób. Depopulacja niebezpiecznie przyspieszyła…
 
Według powszechnego spisu ludności przeprowadzonego w październiku ubiegłego roku, po pięciu latach „zabrakło” w Japonii aż 947 tys. osób. Tylko osiem prefektur, w tym stołeczne Tokio, odnotowało wzrost populacji. W pozostałych 39 nastąpił znaczny spadek liczby ludności.

Japońscy demografowie już od dawna mówią o przyczynach, rozmiarach, prognozach i konsekwencjach ubytku ludności. Niezmiennie wskazują na spadek liczby urodzeń, jako pierwszorzędny czynnik starzenia się i wymierania społeczeństwa.

Szybkie starzenie się społeczeństwa spowoduje stagnację gospodarki i wzrost kosztów opieki zdrowotnej oraz usług opiekuńczo-pomocowych. Analitycy przewidują gwałtowny spadek liczby osób aktywnych zawodowo. Jednocześnie wzrośnie liczba osób starych. Japońskie społeczeństwo jest bardzo zamknięte i ta uporczywa samoizolacja powoduje brak napływu imigrantów, którzy mogliby kompensować starzenie się populacji i ubytek liczby ludności.
 
Według najnowszych prognoz rządowych, około 2060 roku prawie 40 proc. obywateli Japonii będzie miało sześćdziesiąt pięć lat lub więcej, a ogólna liczba ludności zmniejszy się o jedną trzecią w porównaniu z obecną wielkością populacji.

Premier Shinzo Abe przyznał, że bez wątpienia sprawą priorytetową jest podniesienie dzietności z 1,4 do 1,8 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. Rząd zaproponuje kilka rozwiązań ułatwiających rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi. Podejmie także inicjatywę ustawodawczą wprowadzającą ulgi podatkowe dla rodziców.

Jednak demografowie pozbawiają złudzeń: te pomysły, to wciąż za mało. Państwo o zaawansowanej gospodarce wymaga zwykle wskaźnika dzietności na poziomie nie mniejszym niż 2,1 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. I to dla utrzymania stabilnej wielkości populacji, nawet nie wspominając o rozwoju demograficznym.

Japonia poszukuje recepty na ocalenie swojego społeczeństwa… A inne kraje? Na przykład, Polska, gdzie dzietność jest znacznie mniejsza niż w Japonii, bo wynosi tylko 1,29 dziecka na kobietę...
   
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI PL na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Asia – 26.02.2016 r.; także HLI PL]

Zdjęcie: MorgueFile (krossel) – FP
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

 googlepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag