152 mln dzieci wykorzystywanych do pracy

12 czerwca przypada Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci. Szacuje się, że 152 miliony dzieci na całym świecie są dziś wykorzystywane do pracy, nie mając dostępu do oświaty i bezpiecznego środowiska życia.

Według danych organizacji Save the Children, 73 mln, a co drugie pracujące dziecko w wieku 5-17 lat, wykonuje prace ciężkie i niebezpieczne, narażające ich zdrowie i skutkujące poważnymi konsekwencjami dla ich psychiki.


Wśród wspomnianych 152 mln pracujących dzieci (10 proc. wszystkich dzieci na świecie) są: 64 mln dziewcząt i 88 mln chłopców. 71 proc. z nich pracuje w rolnictwie, zaś pozostałe 29 proc. w usługach (17 proc.) lub przemyśle (12 proc.), w tym także wydobywczym.
 
Wysoka przedstawicielka Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini oraz Komisja Europejska wydały wspólna deklarację o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem jako siły roboczej.
 
Wskazano w niej, że "coraz bardziej widoczna jest potrzeba zobaczenia większych rezultatów eliminacji pracy dzieci" w roku, "kiedy świętujemy 30. rocznicę konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka i 20. rocznicę konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej najgorszych form pracy dzieci". Te dwa dokumenty "stanowią zwornik międzynarodowej ochrony praw dzieci".
 
Deklaracja zwraca uwagę, że kluczem do osiągnięcia celu wyznaczonego przez ONZ jest nadanie walce z pracą dzieci priorytetowego charakteru we wszystkich dziedzinach i w polityce.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI - 11.06.2019 r.]

Zdjęcie: Unsplash (Bill Wegener) - FP
 
Wspomóż Nas
Tagi: światowy dzień sprzeciwu wobec pracy dzieci, dzieci, unia europejska

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.