Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Włochy: Katastrofa demograficzna

Włochy pobiły w ubiegłym roku dwa smutne rekordy. Pierwszym była najwyższa liczba zgonów od czasów zakończenia II wojny światowej – w 2015 r. zmarło 653 tys. osób. Drugim „wyczynem” była najniższa od czasów powstania Republiki Włoskiej liczba urodzeń - urodziło się tylko 488 tys. dzieci, co w konsekwencji dało najwyższy ubytek naturalny mieszkańców Italii w najnowszej historii tego kraju.

Niepokojąco złe wskaźniki demograficzne pokazują dramat włoskiego narodu, który wymiera. W zasadzie we włoskich rodzinach rodzi się co najwyżej dwoje dzieci. Tylko 10 proc. dzieci urodzonych w 2013 r. przyszło na świat jako trzecie dziecko w rodzinie, a zaledwie 3,1 proc. – jako czwarte. Jest już tak źle, że depopulacji kraju nie jest w stanie powstrzymać nawet wyższy przyrost naturalny odnotowany wśród imigrantów zamieszkujących Italię.

Minister zdrowia Beatrice Lorenzin określiła sytuację demograficzną Włoch i prognozy jej rozwoju mianem "apokaliptycznego scenariusza".

„Puste kołyski są podstawowym problemem ekonomicznym Włoch” – podkreślił Gigi De Palo z Forum Rodziny. Niestety, ta tendencja utrzymuje się od wielu lat.

Od wielu lat demografowie odnotowują bowiem bardzo niską dzietność. Współczynnik dzietności ogólnej wynosi 1,39 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. Tymczasem korzystną sytuację demograficzną określa dzietność kształtująca się na poziomie 2,1-2,15, tj. gdy na 100 kobiet w wieku 15-49 lat przypada średnio 210-215 urodzonych dzieci. Obecnie przypada tylko 139 dzieci. Nie zastąpią one nawet swoich rodziców…

Co więcej, społeczeństwo Włoch szybko się starzeje. Dzieci w wieku do 14 lat stanowią zaledwie 13,9 proc. populacji. Mediana (wartość środkowa) wieku wynosi 44,7 lat, czyli połowa społeczeństwa jest już starsza.
 
Jak podkreśla Gigi De Palo, rząd zamiast stawić czoło tej sytuacji, zajmuje się fałszywymi priorytetami. Na przykład legalizacją związków homoseksualnych oraz przyznaniem im prawa do adopcji dzieci.
 
Co ciekawe, z badań społecznych wynika, że ponad 90 proc. ludzi w wieku matrymonialnym marzy o rodzinie i posiadaniu potomstwa. Niestety, włoski rząd nie stwarza im warunków na realizację tych pragnień.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego Radio Watykańskie (pk) - 22.02.2016 r; także HLI-PL]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Lycaon Nabla – praca własna) - CC BY-SA 4.0
 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag