Codzienny dramat milionów dzieci

W Jemenie 11 mln dzieci pilnie potrzebuje pożywienia i leków. 4 mln dzieci w Syrii nie zaznało ani jednego dnia pokoju. W Sudanie Południowym co roku 8 tys. niepełnoletnich wcielanych jest siłą do wojska. W Międzynarodowym Dniu Dziecka UNICEF przywołał drastyczne dane, przypominając o codziennym dramacie milionów małoletnich.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) alarmuje, że sytuacja najmłodszych ciągle się pogarsza. Aktualnie 690 mln dzieci, czyli praktycznie co trzecie dziecko na świecie doświadcza skutków wojny, przemocy, biedy czy wykluczenia. Wciąż też zbyt wiele dzieci umiera z powodu chorób, które współcześnie są łatwe do wyleczenia. UNICEF przypomina o haniebnym procederze pracy dzieci i zmuszania małych dziewczynek do poślubienia dużo od siebie starszych mężczyzn.
 
Organizacja przypomina, że mimo przyjęcia przed 30 laty oenzetowskiej konwencji praw dziecka prawa najmłodszych nie są wystarczająco chronione. Wystarczy pomyśleć choćby o Syrii, gdzie tylko w jednym mieście Idlib w tym roku zginęły już 134 dzieci. UNICEF przypomina też o dramacie pół miliona ukraińskich dzieci cierpiących w wyniku wojny oraz o Afganistanie, gdzie potroiła się liczba ataków na szkoły.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI - 01.06.2019 r.]

Zdjęcie: Unsplash (Sandy Kumar) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.