Breast Cancer Unit. Nowy model opieki nad pacjentami z rakiem piersi

Tworzenie ośrodków kompleksowego leczenia narządowego to zwiększenie skuteczności w walce z chorobami nowotworowymi. W Polsce rozpoczęto wdrażanie nowego modelu organizacyjny opieki nad pacjentami z nowotworem piersi – powstają tzw. Breast Cancer Unit-y (BCU). Minister zdrowia podpisał dzisiaj trzy stosowne rozporządzenia: w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej.

Unity (jednostki/ oddziały) narządowe funkcjonują w wielu krajach Europy. BCU to wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniające im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. W ośrodkach BCU będą przyjmowali lekarze różnych specjalności m.in., onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemio- i radioterapii, psycholodzy kliniczni oraz rehabilitanci.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. "Blisko 15 proc. zgonów u kobiet z powodu nowotworów to zgony z powodu nowotworu piersi, przy czym zachorowalność na raka piersi stale rośnie"- mówił wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadomski. "Liczymy na poprawę efektywności realizacji świadczeń; na to, że pacjent zostanie zaopiekowany od początku do końca; że pacjent będzie miał gwarancje pomocy - od diagnostyki, przez leczenie, również rehabilitację oraz monitoring skuteczności leczenia, po zakończeniu procesów terapeutycznych" - wskazywał.
 
Ministerstwo chce powstania jak największej liczby ośrodków, które spełnią kryteria. „Kryteria są dość wyśrubowane, bo zależy nam na jakości” – podkreślił minister Gadomski. Zaznaczył również, że wprowadzane zmiany są oczekiwane zarówno przez środowisko onkologiczne, jak i pacjentów.

29 maja to historycznie dobry dzień dla polskiej onkologii. Tego dnia w 1932 r. odbyła się uroczystość otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie, "kolebki polskiej onkologii".

Ministerstwo pracuje nad kolejnymi zmianami. Do konsultacji publicznych został już skierowany projekt rozporządzenia w zakresie koordynowanej opieki w raku płuca.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl/web/zdrowie), PAP via Deon - 29.05.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: Unsplash (Ken Treloar) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.