Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Breast Cancer Unit. Nowy model opieki nad pacjentami z rakiem piersi

Tworzenie ośrodków kompleksowego leczenia narządowego to zwiększenie skuteczności w walce z chorobami nowotworowymi. W Polsce rozpoczęto wdrażanie nowego modelu organizacyjny opieki nad pacjentami z nowotworem piersi – powstają tzw. Breast Cancer Unit-y (BCU). Minister zdrowia podpisał dzisiaj trzy stosowne rozporządzenia: w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej.

Unity (jednostki/ oddziały) narządowe funkcjonują w wielu krajach Europy. BCU to wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniające im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. W ośrodkach BCU będą przyjmowali lekarze różnych specjalności m.in., onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemio- i radioterapii, psycholodzy kliniczni oraz rehabilitanci.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. "Blisko 15 proc. zgonów u kobiet z powodu nowotworów to zgony z powodu nowotworu piersi, przy czym zachorowalność na raka piersi stale rośnie"- mówił wiceszef resortu zdrowia Sławomir Gadomski. "Liczymy na poprawę efektywności realizacji świadczeń; na to, że pacjent zostanie zaopiekowany od początku do końca; że pacjent będzie miał gwarancje pomocy - od diagnostyki, przez leczenie, również rehabilitację oraz monitoring skuteczności leczenia, po zakończeniu procesów terapeutycznych" - wskazywał.
 
Ministerstwo chce powstania jak największej liczby ośrodków, które spełnią kryteria. „Kryteria są dość wyśrubowane, bo zależy nam na jakości” – podkreślił minister Gadomski. Zaznaczył również, że wprowadzane zmiany są oczekiwane zarówno przez środowisko onkologiczne, jak i pacjentów.

29 maja to historycznie dobry dzień dla polskiej onkologii. Tego dnia w 1932 r. odbyła się uroczystość otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie, "kolebki polskiej onkologii".

Ministerstwo pracuje nad kolejnymi zmianami. Do konsultacji publicznych został już skierowany projekt rozporządzenia w zakresie koordynowanej opieki w raku płuca.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Ministerstwo Zdrowia (www.gov.pl/web/zdrowie), PAP via Deon - 29.05.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: Unsplash (Ken Treloar) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)



PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag