Obserwatorium ds. Rodziny: o dwóch wymiarach ubóstwa

„Badania przeprowadzone wielu krajach świata pokazują wyraźnie, że rodzina złożona z ojca, matki, dzieci, ale także ta tworzona przez jednego rodzica lub rodzina wielopokoleniowa stanowi najważniejsze źródło zasobów dla życia oraz społeczeństwa” – powiedział abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia oraz Wielki Kanclerz Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. W Watykanie miała miejsce pierwsza edycja eksperckiego spotkania, zorganizowanego przez Międzynarodowe Obserwatorium ds. Rodziny.

Obserwatorium powstało z inicjatywy obu towarzystw naukowych, którym szefuje abp Paglia. Utworzono je z pilnej potrzeby przyjrzenia się rodzinom w ich konkretnym życiu. Celem inicjatywy jest opracowanie dwóch raportów: jeden będzie dotyczył rodziny w kontekście ubóstwa relacji, natomiast drugi podejmie temat rodziny i ubóstwa ekonomicznego. Oba raporty mają powstać w ciągu trzech lat.

Współinicjatorem Obserwatorium jest Caritas Internationalis. Jej sekretarz generalny, Michel Roi, odnosząc się do obu wymiarów ubóstwa powiedział, że: “(…) w świecie, który staje się coraz bardziej zsekularyzowany, kiedy osoba nie ma pracy lub ją traci, jeszcze mocniej odbija się to na sytuacji rodziny. Tradycyjnie istniała większa solidarność pomiędzy członkami rodziny. Gdy zaczyna jej brakować, wtedy gdy jeden z jej członków traci pracę, to może wręcz dojść do rozbicia rodziny. Wymiar ekonomiczny jest podstawowy, oczywiście nie jedyny, ale pozostaje ważny, ponieważ jeśli nie ma z czego utrzymać rodziny, to może zakończyć się klęską”.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL (K.Ołdakowski SJ) – 17.05.2019 r.]

Zdjęcie: Unsplash (Mahdi Benkaci) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.