Tajwan: Historyczny Marsz dla Życia

Setki osób wzięły udział w pierwszym w historii Marszu dla Życia, jaki odbył się na Tajwanie. Wydarzenie miało miejsce w półmilionowym mieście Xinzhu, w północno-zachodniej części wyspy.

Marsz rozpoczęła Msza św. w katedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii przewodniczył bp John Baptist Lee Keh-mien, ordynariusz diecezji Xinzhu. Następnie uczestnicy, wśród których byli również obecni goście z Hong Kongu i Japonii, przeszli przez miasto modląc się wspólnie na różańcu i zachęcając mijanych przechodniów do obrony życia. Po około godzinie powrócili do katedry.

Organizatorem przedsięwzięcia było Centrum im. św. Joanny Beretty Molli. Ośrodek powstał w 2008 r. i prowadzi działalność edukacyjną, m.in. przygotowuje publikacje na temat obrony życia i syndromu poaborcyjnego. Organizatorzy tajwańskiego Marszu dla Życia liczą, że stanie się on w tym kraju wydarzeniem cyklicznym.

Aborcja została zalegalizowana na Tajwanie w 1985 r. kiedy to weszła w życie ustawa O zdrowiu genetycznym. Wysoki wskaźnik aborcji - od 15 lat 30-40 tys. rocznie - to nie jedyny problem tego kraju. W 2004 r. przyjęto tam ustawę promującą ideologię gender. Na jej postawie do szkolnych programów nauczania wprowadzono „perspektywę gender”. Jednocześnie w ubiegłym roku 6 mln Tajwańczyków opowiedziało się w referendum przeciw legalizacji związków jednopłciowych. To znaczny odsetek uprawnionych do głosowanie – ok. 35 proc.

Mimo to władze usilnie dążą do przeforsowania kontrowersyjnej legislacji, która może wejść w życie już za dwa tygodnie. Otwarto nawet serwis internetowy i linię telefoniczną, gdzie zainteresowani mogą „zarezerwować” termin na zawarcie takiego związku. Tajwan stałby się wtedy pierwszym krajem w Azji, który zalegalizował tzw. „małżeństwa jednopłciowe”.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL (Michał Król SJ) – 14.05.2019 r.; także HLI Polska]

Zdjęcie : Wikipedia (阿佳、Kikuchi – praca własna) – domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1721344

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.