Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Rodzicielstwo, presja czasu i zdrowie psychiczne

Narodziny dziecka to poważna zmiana w przebiegu życia małżeńskiego i rodzinnego. Małżonkowie wchodzą w nowe role i podejmują się realizacji zupełnie nowych zadań. Podstawowy problem tkwi w tym, że rodzicem nie można stawać się stopniowo, powoli wdrażając się rodzicielstwo, ponieważ urodzenie się dziecka pociąga za sobą konieczność szybkiego zaspakajania jego potrzeb i właściwego reagowania na jego zachowanie.

Co więcej, opieka i odpowiedzialność rodzica za małe dziecko są nieograniczone czasowo. Właśnie tego czasu rodzicom brakuje najbardziej, zawsze jest go za mało, zawsze są pod presją uciekających godzin. Zmęczenie, frustracja i zaniedbanie niekorzystnie odbiją się na psychice rodziców, a zwłaszcza matek

Grupa australijskich socjologów zrealizowała projekt badawczy, którego celem było przestudiowanie wpływu urodzenia się pierwszego i drugiego dziecka na budżet czasu rodziców. Naukowcy chcieli poznać jak to się zmienia w czasie w związku z kolejnymi porodami i kolejnymi obowiązkami rodzinnymi. Badali również, w jaki sposób doświadczana presja czasu wpływa na kondycję zdrowia psychicznego matek i ojców.

Okazuje się, że narodziny pierwszego i drugiego dziecka zwiększają presję czasu w podobnym stopniu na oboje rodziców. Jednak „psychiczne” skutki tejże presji bardziej odczuwają kobiety niż mężczyźni. Owe skutki utrzymują się w czasie, a zmiana zakresu obowiązków czy odpowiedzialności ma tu niewielki wpływ.

Co ciekawe, zdrowie psychiczne matki poprawia się po urodzeniu pierwszego dziecka, natomiast pojawienie się drugiego dziecka wiąże się z nieco poważniejszym i dłużej trwającym naruszeniem równowagi psychicznej. Wyniki badań pokazują, że przy braku presji czasu zdrowie psychiczne matki znacznie się poprawia.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu materiału źródłowego]

Materiał źródłowy:
L.Ruppanner, F.Petrales, J.Baxter, „Harried and Unhealthy? Parenthood, Time Pressure, and Mental Health”, w: “Journal of Marriage and Family”, https://doi.org/10.1111/jomf.12531

Zdjęcie ilustracyjne: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag