Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USC słusznie nie wydał gejowi zaświadczenia dla zawarcia homo-„małżeństwa”

Urząd Stanu Cywilnego zasadnie odmówił wydania zaświadczenia, które pozwalałoby na zawarcie małżeństwa jednopłciowego w Hiszpanii - orzekł prawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sąd badał apelację powoda od wyroku sądu rejonowego, który podtrzymał decyzję kierownika USC. Urząd odmówił homoseksualnemu mężczyźnie wydania zaświadczenia o możności zawarcia „ślubu” za granicą z jego hiszpańskim partnerem.

Stosownie do obowiązującego w naszym kraju prawa, jeśli obywatel Polski chce zawrzeć związek małżeński za granicą, składa do USC wniosek o wydanie mu odpowiedniego zaświadczenia. USC ocenia, czy nie zachodzą przeszkody prawne czyniące małżeństwo nieważnym. Oceny dokonuje na podstawie oświadczenia osoby zainteresowanej, w którym podaje ona m.in. dane osoby, z którą chce zawrzeć małżeństwo.

 

Kierownik USC odmówił wydania zaświadczenia, bo wskazaną osobą okazał się mężczyzna. Prawo w Polsce nie dopuszcza małżeństw jednopłciowych. W Hiszpanii – tak.

Powód - z wykształcenia prawnik, nauczyciel akademicki - żądał zmiany decyzji USC lub też zwrotu sprawy do SR. Wykazywał, że decyzja dyskryminuje osoby homoseksualne, a prawo polskie nie może ignorować prawa europejskiego.

Do sprawy przyłączył się, niestety, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik poparł żądania powoda i podnosił, że odmowa USC jest „niezgodna z prawem europejskim”.

Powód oraz RPO wystąpili w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, gdzie zadali tzw. pytanie prejudycjalne, czyli pytanie dotyczące „wykładni Traktatów, ważności i wykładni aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii Europejskiej”.

Tymczasem Konstytucja RP stanowi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny znajduje się pod ochroną i opieką RP", dlatego też pozwany Urząd Stanu Cywilnego konsekwentnie podtrzymywał swe stanowisko.

W prawomocnym wyroku Sąd Okręgowy stwierdził, że USC zasadnie odmówił wydania zaświadczenia.

[Na podstawie serwisu internetowego dziennika „Rzeczpospolita” - 28.10.2015 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (S.Bolognini) – CC BY-SA 3.0

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag